TVN24 | Pomorze

Jest tylko skąpy opis zdjęcia: powstało po 1945 roku. Chcą poznać historię dziecka

TVN24 | Pomorze

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24
Muzeum zakupiło kilka miesięcy temu kolekcję negatywów Kazimierza Lelewicza, znanego fotografa, który w 1945 zamieszkał w Gdańsku
wideo 2/4
Muzeum zakupiło kilka miesięcy temu kolekcję negatywów Kazimierza Lelewicza, znanego fotografa, który w 1945 zamieszkał w Gdańsku

Czarno-białe zdjęcie o wymiarach sześć na sześć centymetrów, a na nim dziecko, siedzące w wózku. Skąpy opis zawiera tylko jedną informację: powstało po 1945 roku. Kto jest na zdjęciu znanego gdańskiego fotografa? Może to pierwszy powojenny mieszkaniec miasta? Odpowiedzi szukają pracownicy muzeum.

Muzeum Gdańska zakupiło kilka miesięcy temu kolekcję negatywów Kazimierza Lelewicza, znanego fotografa, który w 1945 zamieszkał w Gdańsku. - Ukazują mozolny proces odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych, począwszy od lat 40. aż po lata 70. zeszłego stulecia. Kadry dokumentują nie tylko architekturę, ale również ludzi zaangażowanych w powstawanie miasta od nowa – tak o zakupionej kolekcji mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Widok na Dom Prasy przy Targu Drzewnym w Gdańskudziedzictwo-gdansk.pl
Ruiny zabudowań i ludzie podczas pracy przy odgruzowywaniudziedzictwo-gdansk.pl

Jedno zdjęcie, wiele pytań

Ale wśród 1600 negatywów można znaleźć też zdjęcia portretowe. Jednym z nich muzealnicy podzielili się ostatnio w mediach społecznościowych. Na fotografii o wymiarach sześć na sześć centymetrów widać dziecko w wózku. Nie ma przy nim żadnego dorosłego, ani żadnego charakterystycznego miejsca.

Portret opatrzono krótkim podpisem: Jeśli rozpoznajesz dziewczynkę bądź chłopca z tego zdjęcia, bądź wiesz, gdzie mogło zostać wykonane, to prosimy o kontakt. Warto podpytać rodziców/dziadków. Może pamiętają wizytę gdańskiego fotografa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Może to zdjęcie jest w jakimś rodzinnym albumie?dziedzictwo-gdansk.pl

Może ktoś coś kojarzy

Skąd to nagłe zainteresowanie historią tego akurat zdjęcia? - Negatywy, niestety, nie były opracowane przez autora zdjęć. Dlatego dziś, przeglądając portal ze zbiorami online Muzeum Gdańska, przy większości z nich widnieją skąpe opisy, a samo ich datowanie też jest bardzo ogólnikowe. Przy zdjęciach reportażowych jest łatwiej, bo rok powstania można określić na podstawie elementów zabudowy, które przedstawiają. Trudniej jest z portretami, których jest znaczniej mniej, ale też może się za nimi kryć ciekawa historia. O zdjęciu dziecka, które ostatnio opublikowaliśmy, wiadomo tylko tyle, że Lelewicz zrobił je w Gdańsku po 1945 roku. Nie znamy adresu domu, w którym powstało, nazwiska zleceniodawców czy płci dziecka. Ale może ktoś kojarzy, że w jego rodzinnym albumie jest zdjęcie autorstwa Kazimierza Lelewicza i dowiemy się czegoś więcej - opowiada dr Andrzej Gierszewski, rzecznik muzeum.

Google Maps

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: dziedzictwo-gdansk.pl/Muzeum Miasta Gdańska