Musieli odholować "Błyskawicę". Bali się, że zardzewieje

Pomorze

3fo.mw.mil.pl | P. LeoniakOkręt muzeum przeszedł remont dwa lata temu

Odremontowana niedawno za 5 milionów złotych "Błyskawica", po raz kolejny musiała zostać odholowana do stoczni. Zawiódł system ochraniający okręt muzeum przed korozją.

W ramach dużego remontu przeprowadzonego na przełomie 2011 i 2012 roku "Błyskawica" zyskała nowy kamuflaż. Jeszcze wcześniej wykonano m.in. piaskowanie, zabezpieczenie farbą antyporostową i obłożenie nowym poszyciem dennej części okrętu.

Okręt został też wyposażony w system ochrony elektrolitycznej przed korozją. Polega on na podłączeniu do metalowych elementów zewnętrznego napięcia, dzięki któremu te elementy nie korodują.

Bez naprawy by zardzewiała

System w ostatnim czasie przestał jednak działać, więc potrzebna była naprawa, by okręt zwyczajnie nie zardzewiał. Marynarze nie obawiają się jednak o koszty, bo prace zostaną wykonane w gdyńskiej stoczni Nauta w ramach obowiązującej gwarancji.

Naprawa nie powinna potrwać długo. "Błyskawica" ma wrócić na swoje miejsce jeszcze w tym tygodniu.

Niszczyciel ORP "Błyskawica", obok bliźniaczej jednostki ORP "Grom", był najnowocześniejszym okrętem przedwojennej Marynarki Wojennej. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku.

Okręt muzeum

W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił co najmniej 4 samoloty.

W uznaniu swych wojennych zasług ORP „Błyskawica”, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Tutaj zazwyczaj przycumowana jest "Błyskawica":

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: md / Źródło: TVN24 Pomorze, 3fo.mw.mil.pl

Źródło zdjęcia głównego: 3fo.mw.mil.pl | P. Leoniak