Proboszcz odprawiał mszę w intencji "unicestwienia nowoczesnej technologii 5G"

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze/PAP
Do zdarzenia doszło w MrągowieGoogle Maps
wideo 2/5
Google MapsDo zdarzenia doszło w Mrągowie

W jednym z mrągowskich kościołów odprawiono mszę w intencji "o unicestwienie urządzeń i wież nowoczesnej technologii 5G". Jak tłumaczy proboszcz, intencja została zamówiona przez ludzi i nie spotkała się z negatywnymi emocjami. Kolejnych mszy w tej intencji jednak już nie będzie.

W Mrągowie w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego odprawiono trzy msze święte w intencji intencji "o unicestwienie urządzeń i wież nowoczesnej technologii 5G". Informacje o tym pojawiły się w informacjach parafialnych. Proboszcz przyznał, że miało to miejsce, a informacja obiegła social media i wywołała ostrą dyskusję.

- To jest świeża sytuacja, ale już na nią zareagowaliśmy. Z proboszczem została przeprowadzona rozmowa. Jest oczywistym, że takich intencji mszalnych nie powinno się przyjmować - powiedział dziennikarzom rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ksiądz dr Marcin Sawicki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Intencje "opacznie zrozumiane"

- Zamawiający te msze to dwoje prywatnych ludzi z Mrągowa. Te intencje zostały trochę opacznie zrozumiane, źle zapisane. Nie chodziło o samą technologię, ale o zagrożenia, jakie ona ze sobą niesie - powiedział mediom proboszcz ksiądz Robert Kaniowski i dodał, że "każda technologia niesie ze sobą zło".

Dopytywany, co ma na myśli doprecyzował, że chodzi o treści przekazywane za pomocą tego rodzaju technologii, na przykład treści pornograficzne dostępne w internecie. - Sam internet nie jest zły, ale jest w nim mnóstwo złych treści - powiedział proboszcz. Proboszcz przekonywał również, że uczestnicy nabożeństw "o unicestwienie urządzeń i wież nowoczesnej technologii 5G" nie reagowali negatywnie, gdy kapłan informował o intencji mszy.

Z zamieszczonych w internecie intencji mszalnych na bieżący tydzień wynika, że w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Mrągowie msze dotyczące wież 5G miały zostać odprawione jeszcze w czwartek i piątek. Proboszcz Kaniowski zapowiedział jednak, że te intencje mszalne zostaną zmienione.

Przeciw 5G

- Zamawiający wycofał się z tego. Rozmawialiśmy i zrozumiał, że to jest trochę opacznie sformułowane, nie oddaje tak naprawdę intencji, jaką miał zamawiający msze - powiedział proboszcz Kaniowski.

Proboszcz w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że intencja dotycząca wież 5G była "najdziwniejszą, z jaką się spotkał, choć jest kapłanem raczej nie najmłodszym". - Często w trudnych sprawach ludzie zamawiają msze "w intencji znanej Panu Bogu". Tu się tak nie stało i wyszło trochę nie tak, jak powinno – uważa.

We wrześniu ubiegłego roku rada Kraśnika (województwo lubelskie) poparła petycję "Stop zagrożeniu życia i zdrowia", której autorzy wyrażają sprzeciw wobec "wprowadzania standardu 5G bez wcześniejszego zbadania wpływu tej technologii na zdrowie mieszkańców". Radni chcieli także rozpatrzenia zakazu telefonii komórkowej 5G w mieście. Ostatecznie jednak uchwała została uchylona w kolejnym głosowaniu.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock