Minibusy wypełnią "białą plamę" na Starym Mieście

Pomorze

ZKM GdańskDo Gdańska przyjechały już dwa z sześciu minibusów

Do Gdańska przyjechały dwa z sześciu minibusów, które niebawem wyjadą na ulice gdańskiego Śródmieścia. Pojazdy będą jeździć po Starym Mieście.

Nowe busy mają służyć przede wszystkim mieszkańcom, ale również turystom. Jak tłumaczy Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, mają być wypełnieniem "białej plamy" na mapie komunikacyjnej Głównego Miasta.

- Dawniej jeździły tu tramwaje, ale od lat ten rejon można przemierzać tylko pieszo lub własnym autem - co nie zawsze jest wygodne. A ponieważ zależy nam, by ruch samochodowy w tym rejonie ograniczać do minimum, postanowiliśmy stworzyć linię, która służyłaby mieszkańcom i turystom do komunikacji na trasie dworzec PKP - Główne Miasto - wyjaśnia Lisicki.

Dostarczyli pierwsze minibusy

Pierwsze dwa minibusy zostały już dostarczone do Gdańska, kolejne cztery pojazdy powinny dotrzeć w ciągu kolejnych pięciu miesięcy. - Nie są dostarczone za jednym razem, bo najpierw będą wykorzystane dwa, a kolejne cztery dopiero w przyszłym roku – tłumaczy Krzysztof Wojtkiewicz, główny specjalista ds. eksploatacji w Zakład Komunikacji Miejskiej Gdańsk.

Busik jeżdżący po Starym Mieście miałby zacząć swój kurs przy Dworcu Głównym. Dokładny kurs nie jest jeszcze znany, wiadomo, że pojadą przez ul. Ograną, Chlebnicą, Długi Targ.

Dotrą wszędzie

Nowe miniautobusy dzięki niewielkim rozmiarom mają docierać w wąskie uliczki, w które większy autobus zwyczajnie się nie zmieści. Dodatkowo w każdym minibusie zamontowany został monitoring oraz klimatyzacja.

Ceny biletów będą takie same, jak w pozostałych tramwajach i autobusach.

Minibusy wyruszą w trasę prawdopodobnie już na początku października. Miasto zapłaci za wszystkie busiki ok. 2,8 mln zł.

Busiki mają jeździć po Starym Mieście:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: aja / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: ZKM Gdańsk