Milionowa korupcja w wojsku. Są wnioski o areszt

TVN24

tvn24Afera korupcyjna w wojsku

Prokuratura złożyła wnioski o areszt wobec pięciu z ośmiu osób podejrzanych o korupcję przy organizowaniu przetargów na ochronę lotniska 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku (woj. pomorskie).

W czwartek zarzuty korupcyjne w tej sprawie usłyszały dwie kolejne osoby; w środę - sześć osób zarówno cywilnych jak i wojskowych.

- Prokurator wnioskuje wobec pięciu podejrzanych o areszt, wśród nich jest trzech wojskowych i dwie osoby cywilne, wobec dwóch kolejnych zastosowano dozór policyjny, a wobec jednej nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych - informuje rzecznik Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ppłk. Sławomir Schewe.

Ustawiali przetarg?

Według informacji przekazanych przez biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, członkowie grupy ustawili przetarg związany z ochroną obiektów jednostki.

- Zapisy w zamówieniu publicznym były tak skonstruowane, by wygrała je konkretna firma. Dzięki temu zamówienie warte blisko 7 milionów złotych otrzymała firma, która nie spełniała odpowiednich standardów. Tym samym jednostka nie była w odpowiedni sposób chroniona - podała policja. Według policji przedstawiciele firmy mieli przekazywać korzyści majątkowe, a także zatrudniać w niej członków rodzin wojskowych odpowiedzialnych za nadzór nad firmą.

- Tym samym przez blisko dwa lata wojsko płaciło firmie za usługi, których ta de facto nie wykonywała lub wykonywała w znacznie ograniczonym zakresie - podała policja. Osobom zatrzymanym pod zarzutami korupcji grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Weszli do bazy wojskowej

Policjanci i żołnierze Żandarmerii Wojskowej w środę weszli do bazy wojskowej na terenie Malborka, prywatnych mieszkań i obiektów firmowych. W sumie przeszukali ponad 40 budynków. Zabezpieczyli szereg dokumentów, komputery, dyski twarde i pamięci przenośne.

Śledczy badali sprawę zorganizowanej grupy przestępczej od ponad półtora roku. Biuro prasowe gdańskiej policji podało, że w skład grupy mogli wchodzić żołnierze i pracownicy cywilni odpowiedzialni za ochronę obiektów i informacji niejawnych w jednostce, jak również przedstawiciele firmy ochraniającej jednostkę.

W związku ze sprawą minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak napisał w środę późnym popołudniem na Twitterze, że walka z korupcją w wojsku jest jednym z jego priorytetów. - SKW, CBA i Żandarmeria mają pełne wsparcie dla twardych działań - podkreślił.

Śledztwo w sprawie prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu:

Milionowa korupcja w wojsku
tvn24

Sześć osób zostało zatrzymanych w środę w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: aja/par / Źródło: PAP