Milion złotych dla najlepszych absolwentów. "Zamiast nagrobka"

Pomorze

Politechnika Gdańska | Krzysztof KrzempekPierwszy stypendysta odbiera nagrodę

Milion złotych przekazał na rzecz najlepszych absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej docent Ludwik Referowski, wieloletni dziekan tego wydziału. Stypendium ma być przyznawane, przez co najmniej, 20 lat.

Pierwszą nagrodę i 50 tys. zł odebrał mgr inż. Łukasz Skarbek. Jak informuje uczelnia, nagroda jest przyznawana przez Fundację Sapientes at Audentes Fortuna Iuvat (z łac. Los Wspiera Mądrych i Odważnych) powołaną 1 lutego 2011 przez doc. Ludwika Referowskiego, absolwenta wydziału z rocznika 1954. Celem nagrody jest wspieranie wybitnych absolwentów.

Kręgosłup moralny się liczy Nagrodę może otrzymać absolwent wydziału, studiów stacjonarnych II stopnia lub studiów magisterskich. Wśród kryteriów oceny kandydatów do nagrody, poza bardzo dobrą średnią ocen, ciekawą pracą dyplomową, aktywnością i twórczą postawą naukową, znalazł się również punkt mówiący o nienagannej postawie moralnej. Jak tłumaczy doc. Ludwik Referowski, "zależało mu na tym, aby obdarować człowieka, który ma silny kręgosłup moralny".

Nagroda zamiast nagrobka

Dla "Pisma PG" doc. Referowski powiedział, że "nie przewiduje zostawienia po sobie nagrobka, gdyż jego prochy zostaną złożone w Alpach, w związku z tym wpadł na pomysł, aby wspomnienie o mnie pozostało w pamięci wybitnych absolwentów". "Może dobrze by było, gdyby od czasu do czasu ktoś przypomniał sobie, że był tutaj kiedyś jakiś Referowski" - dodał. Powiedział, że z wydziałem jest związany od 65 lat i "chciał tam po sobie coś pozostawić".

Powiedział, że na wsparcie najlepszych absolwentów wydziału przeznaczył pieniądze, które otrzymał, jako odszkodowanie "za niewielką posesję swego dziadka w Warszawie". Docent Ludwik Referowski nadal jest związany z Politechniką Gdańską, jako redaktor zeszytów naukowych i prowadzący seminaria naukowe. Przez 18 lat pełnił kolejne funkcje dziekańskie, w tym przez dwie kadencje był głównym dziekanem wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Autor: maz/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Gdańska | Krzysztof Krzempek