TVN24 | Pomorze

Początek pogłębiania kanału żeglugowego na budowie przekopu Mierzei Wiślanej. Pierwsze jednostki mają popłynąć w 2022 roku

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/tam
Źródło:
PAP
Prezydent o "drodze wodnej poprzez Mierzeję Wiślaną"TVN24
wideo 2/15
TVN24Prezydent o "drodze wodnej poprzez Mierzeję Wiślaną"

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że na przekopie Mierzei Wiślanej rozpoczęło się pogłębianie kanału żeglugowego, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Prace, zdaniem inwestora, idą zgodnie z planem. Pierwsze jednostki mają przepłynąć przez nowy kanał żeglugowy w przyszłym roku.

Rzecznik prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska poinformowała media, że rozpoczęto prace pogłębiarskie na kanale żeglugowym przekopu Mierzei Wiślanej. - W tym celu sprowadziliśmy pogłębiarkę, jedną z najnowocześniejszych w Europie i najnowocześniejszą w Polsce. W najbliższym czasie planujemy przy pomocy pogłębiarki wykonać część kanału do śluzy północnej, a następnie przenieść ją na stronę południową i wykonać część aż do wrót śluzy - poinformował Mariusz Sasin, przedstawiciel konsorcjum wykonującego przekop. I dodał: - W finale, pod koniec tego roku, po montażu wrót śluzy i ich uruchomieniu, dokonamy pełnego przekopania kanału żeglugowego. OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Prace zgodnie z planem

Zdaniem Kierzkowskiej, w lipcu prace na przekopie były realizowane zgodnie z harmonogramem. Podała ona, że zakończono już zbrojenie i betonowanie dna śluzy kanału żeglugowego. - Obecnie trwa zbrojenie i betonowanie ścian. W części południowej kanału prowadzone jest zbrojenie kieszeni śluzy i kanałów obiegowych oraz betonowanie kanałów obiegowych - poinformowała Kierzkowska i dodała, że dzięki temu można było przystąpić do pogłębiania kanału na kanale żeglugowym.

Ponieważ od miesiąca gotowy jest most południowy, obecnie trwają prace przy budowie mostu północnego - wykonano między innymi jego stalową konstrukcję. Dzięki obu tym mostom, gdy statek będzie przepływał przez kanał, nie trzeba będzie wstrzymywać ruchu samochodowego.

W czasie lipcowych upałów na budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną skupiono się na pracach wykonywanych na lądzie: zakończono prace kafarowe na falochronie wschodnim. - Wykonano 921 metrów bieżących grodzy. Obecnie trwają roboty kafarowe związane z pogłębianiem ścianki na głowicy. Jednocześnie prowadzone są prace narzutowe. Dotąd wykonano połowę z nich - poinformowała Kierzkowska.

Ma być gotowy w 2023 roku

Przekazała także, że na sztucznej wyspie, która ma się stać ptasim azylem, wykonywano prace związane z pogrążaniem ścianek szczelnych. - Zamontowano już ponad połowę, czyli 715 ściągów. Trwają prace związane z robotami czerpalnymi oraz zasypem grobli wyspy. Wykonano warstwę kamienia hydrotechnicznego na pasie technicznym na 12 sekcjach – to 20 procent zaplanowanego zakresu. Wykonano też narzut z kamienia hydrotechnicznego na skarpie na dwóch sekcjach oraz obcięto ściankę szczelną na jednej sekcji - podała rzecznik Urzędu Morskiego.

W ostatnim czasie zakończono także budowę instalacji elektrycznych i teletechnicznych w budynku Kapitanatu, budowę linii zasilających most południowy i bramy południowej strony śluzy oraz elektrykę i automatykę mostu południowego. Wykonano też instalację oświetleniową mostu południowego oraz dróg prowadzących od niego w stronę Sztutowa i Krynicy Morskiej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wykonawcą robót budowlanych w ramach projektu pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – część I” jest konsorcjum NDI/Besix. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni.

Pierwsze jednostki mają przepłynąć przez nowy kanał żeglugowy w przyszłym roku, zaś docelowy kształt inwestycja ma uzyskać w 2023 roku. W swoim internetowym wpisie potwierdził to też Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a obecnie sekretarz Ministerstwa Infrastruktury.

Autor:eŁKa/tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24