Pomorze

Focza Celebrytka błyszczy na plaży. "Nie mogło jej zabraknąć na Festiwalu Gwiazd"

Pomorze

Wokół Celebrytki zawsze zbiera się tłum gapiów
Wokół Celebrytki zawsze zbiera się tłum gapiówtvn24
wideo 2/2

Pręży się i wygina, jakby pozując do zdjęć. Obecność podziwiających ją tłumów jej nie peszy. Jest prawdziwą gwiazdą. Foki Celebrytki nie mogło zabraknąć na plaży w czasie Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

Foka Celebrytka należy do podgatunku fok pospolitych, choć ta jest wręcz przeciwieństwem tuzinkowości. Imię nie zostało jej nadane przypadkiem – Celebrytka uwielbia wygrzewać się na plaży, nie boi się ludzi, a można odnieść nawet wrażenie, że zainteresowanie ją cieszy, bo zdaje się pozować do zdjęć. Praktycznie każdego dnia można ją spotkać gdzieś na plaży zachodniego wybrzeża kraju.

Gwiazda na plaży

Nikogo nie zdziwiło więc, że foka pojawiła się w czasie trwającego w Międzyzdrojach Festiwalu Gwiazd. W piątek rano widziano ją na plaży. Świadkiem tego był pan Marek, który, podobnie jak rzesza innych ludzi, nagrał Celebrytkę. Wideo wysłał na Kontakt 24.

- Leżała tak sobie na brzegu parę godzin, chyba ze 4. Jak zaczęło się zbierać coraz więcej gapiów, ratownicy ustawili płotek wokół niej, żeby miała spokój. Jak wychodziliśmy z plaży około 14, to jeszcze sobie leżała – opowiada nam pan Marek. Celebrytka zazwyczaj wraca do wody wieczorem.

- I tak codziennie od tygodnia w okolicach Międzyzdrojów. Śmieliśmy się, że pojawiła się tam wcześniej, żeby nie spóźnić się na Festiwal – mówi nam Konrad Wrzecionkowski, lider Błękitnego Patrolu WWF na odcinku Świnoujście – Kołobrzeg. – Jeśli nie spłoszą jej ludzie lub dźwięki paralotni lub motorówki, bo tych się wyjątkowo boi – opowiada.

Foka na plaży w Międzyzdrojach
Foka na plaży w MiędzyzdrojachMarek | Kontakt 24

Ochrona przede wszystkim

Pan Konrad i inni wolontariusze WWF są prawdziwymi ochroniarzami foczej gwiazdy. Codziennie otaczają ją opieką, rozstawiają ogrodzenie, żeby nikt jej nie niepokoił.

- Ludzie nie zdają sobie często sprawy z konsekwencji. Po pierwsze za spłoszenie foki może grozić bardzo wysoka grzywna, nawet pięć tysięcy złotych – ostrzega Wrzecionkiewicz. - Po drugie nie wolno zapominać, że to dzikie zwierzę. Może ugryźć, jeśli poczuje się zagrożone – kontynuuje.

Lider Błękitnego Patrolu podkreśla jednak, że Celebrytka jest wyjątkowym przypadkiem. – Sama garnie się w pobliże ludzkich zgromadzeń. Wolałbym jednak, żeby było wokół niej jak najmniej ludzi – wzdycha.

Gdy spotkasz fokę Nie zbliżaj się! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć! Pozwól foce wyjść na brzeg! Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne! Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii 601 88 99 40. Stacja Morska na Helu

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa//ec / Źródło: TVN24 Pomorze/Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości