Miał wytrzeźwieć i przestawić jacht, pił i nawigował dalej. Kapitan z zarzutami

Pomorze

Morski Oddział Straży Granicznej w GdańskuKapitan został zatrzymany przez Morski Oddział Straży Granicznej

36-letni kapitan jachtu bandery Federacji Rosyjskiej trafił w poniedziałek do policyjnej izby zatrzymań. Mężczyzna nawigował jednostkę do fromborskiego portu, mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Dzień wcześniej, również po pijanemu, zakotwiczył jacht na samym środku toru wodnego na rzece Szkarpawa. We wtorek usłyszał zarzut. Jak poinformowała policja, kapitan dobrowolnie poddał się karze.

- Strażnicy graniczni zwrócili uwagę na nieudolne manewry jachtu z czteroosobową załogą na pokładzie, gdy wchodził on do portu we Fromborku - poinformował por. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Po sprawdzeniu trzeźwości kapitana jednostki okazało się, że miał on prawie dwa promile alkoholu w organizmie.

"Zaparkował" na środku toru wodnego

Jak się okazało, dzień wcześniej ten sam kapitan zakotwiczył jacht na samym środku toru wodnego na rzece Szkarpawa, nieopodal przeprawy Drewnicy (powiat nowodworski). Ponadto czteroosobowa załoga jachtu wykrzykiwała obraźliwe słowa w kierunku znajdujących się na lądzie policjantów oraz pracowników obsługi przeprawy. - Podczas interwencji Straży Granicznej okazało się, że 36-letni kapitan jachtu już wtedy był nietrzeźwy - miał przeszło 2,7 promili alkoholu w organizmie - stwierdził Juźwiak.

36-latkowi nakazano wówczas przestawienie jachtu, gdy tylko wytrzeźwieje. Straż Graniczna skierowała także wniosek do dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Gdańsku o ukaranie mężczyny.

Grozi mu do dwóch lat więzienia

Teraz kapitan odpowie również za przestępstwo. 36-latka przekazano braniewskiej policji, która postawiła mu zarzut prowadzenia statku pod wpływem alkoholu. - Mężczyzna dobrowolnie poddał się karze grzywny - poinformował st. asp. Marek Giecewicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Braniewie. Policjanci skierowali już do sądu wniosek o zakaz prowadzenia jednostek pływających dla kapitana na okres jednego roku. Ponadto Straż Graniczna wystąpi z wnioskiem do Urzędu Morskiego w Gdyni o wszczęcie postępowania administracyjnego wobec kapitana. Tu chciał przycumować kapitan jachtu bandery Federacji Rosyjskiej:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: dp/iga / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku