Budował domy "przeciwdziałające COVID-19" w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Stanie przed sądem

Autor:
MAK/
tam
Źródło:
TVN24, PAP
Akt oskarżenia w sprawie budynków w Mechelinkach
Akt oskarżenia w sprawie budynków w Mechelinkach TVN24
wideo 2/5
TVN24Akt oskarżenia w sprawie budynków w Mechelinkach

Pucka prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie budynków w Mechelinkach (Pomorskie) w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jak ustalili śledczy, inwestycja przeprowadzona była wbrew przepisom. Aktem oskarżenia objęto prezesa spółki prowadzącej budowę, zarzucając mu wzniesienie obiektu w otulinie terenu objętego ochroną ze względów przyrodniczych.

Akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Wejherowie skierowała Prokuratura Regionalna w Pucku. Prezesowi spółki grozi teraz kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat. Jak przekazała w środę Prokuratura Krajowa, mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Inwestycję rozpoczęto w sierpniu 2020 roku. 10 budynków dwukondygnacyjnych powstało na działce usytuowanej w Mechelinkach.

"Jak ustalono, inwestycja prowadzona była wbrew przepisom" - przekazał dział prasowy PK.

Budowa w MechelinkachFakty TVN

Budynki miały "przeciwdziałać COVID-19"

W oświadczeniu złożonym w Starostwie Powiatowym w Pucku, inwestor wskazał jako cel budowy przeciwdziałanie COVID-19, powołując się na przepis art. 12 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jednak, jak zaznaczył dział prasowy PK, "cel ten nie został w żaden racjonalny sposób uprawdopodobniony przez inwestora".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak przekazała również Prokuratura Krajowa, działka, na której realizowano inwestycję, usytuowana jest w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na terenie objętym ochroną ze względów przyrodniczych i krajobrazowych. W planie zagospodarowania przestrzennego miejscowości Mechelinki teren ten jest oznaczony jako zieleń nieuporządkowana z zakazem budowy. Działka położona jest na obszarze szczególnie zagrożonym powodzią w rozumieniu prawa wodnego.

"Rozpoczęcie robót budowlanych bez uzyskania stosownego pozwolenia wodnoprawnego narusza przepisy tej ustawy, a takiego zezwolenia inwestor nie pozyskał" - podsumowała prokuratura.

Budowa została wstrzymana

W toku śledztwa, równolegle do działań karnych, prokurator zainicjował postępowanie administracyjne.

"Wniósł o wstrzymanie robót budowlanych prowadzonych w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, wskazując na brak podstaw do uznania, że inwestycja podlega ochronie wynikającej z art. 12 powołanej ustawy. Na mocy decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego roboty budowlane zostały wstrzymane" - wskazała prokuratura.

Podobne inwestycje w innych częściach kraju

Podobne inwestycje powstawały również w innych miastach Polski - między innymi na terenie przynależącym do otuliny Rezerwatu Przyrody Łosiowe Błota (Mazowieckie) deweloper zaczął budować "covidowe" osiedle. Prezes spółki Marian O. usłyszał już zarzuty spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym oraz zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Autor:MAK/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości