Pomorze

Zniszczyli zabytkowy cmentarz. "Kości były rozrzucone wszędzie"

Pomorze

Kości zostały zabezpieczone przez policję
Stowarzyszenie Biały GroszKości zostały zabezpieczone przez policję

Cmentarz żydowski sprzed 200 lat w Zachodniopomorskiem został doszczętnie zniszczony. Nagrobki zostały przewrócone, a kości porozrzucane po terenie przez ciężki sprzęt. Policja prowadzi dochodzenie.

Pasjonaci historii z Goleniowskiego Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej "Biały Grosz" wszczęli alarm we wtorek po południu. – Informację o tym, że koparki wjechały na teren cmentarza żydowskiego w Maszewie dostaliśmy od okolicznych mieszkańców. Natychmiast pojechaliśmy na miejsce – opowiada nam Wojciech Janda ze Stowarzyszenia.

Wpisany do rejestru

"Biały Grosz" sam wnioskował w maju 2016 roku o wpisanie cmentarza do rejestru zabytków. – Myśleliśmy, że to ochroni ten obiekt, ale, jak widać, nic to nie nadało – żałuje Janda.

Jak się okazuje, właścicielka terenu zdecydowała się na przygotowanie terenu pod zabudowę. Podobno miała zakupić teren w czerwcu jako nieużytek. Po odkryciu kości sama zawiadomiła o ich znalezieniu policję.

- Zabezpieczyliśmy na tym terenie ludzkie szczątki. Zbieramy teraz informacje i czekamy na opinie ekspertów – informuje nas sierż. sztab. Anna Dygas z Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie. Jak informuje policjantka, na razie postępowanie jest prowadzone w kierunku popełnienia przestępstwa z art. 262 kodeksu karnego czyli znieważenia miejsca spoczynku. Grozi za to do 2 lat więzienia.

Konserwator w terenie

- Kwalifikacja może się jeszcze zmienić. Wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście cmentarz wpisany był do rejestru zabytków oraz tego, czy działanie było świadome – podkreśla Dygas.

"Biały Grosz" poinformował o sprawie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie, który nakazał wstrzymanie prac na terenie. W sprawę zaangażowała się bezpośrednio Ewa Stanecka, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Udała się ona dziś na teren zniszczonego cmentarza.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Biały Grosz

Pozostałe wiadomości