Pomorze

Lotnisko w Gdyni ogłosiło upadłość

Pomorze

www.airportgdynia.pl Projekt lotniska w Gdyni Kosakowie

Sąd rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił upadłość gdyńskiego portu lotniczego. Decyzję podjęto podczas niejawnego posiedzenia. Spółka sama złożyła wniosek po tym, jak okazało się, że musi zwrócić 22 mln euro za niedozwoloną pomoc publiczną.

Upadłość ogłoszono w środę. Wierzyciele spółki mają trzy miesiące od ogłoszenia decyzji sądu na zgłoszenie swoich wierzytelności.

Spłacą wierzycieli?

Sąd w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, ze dłużnik przestał się wywiązywać ze swoich zobowiązań.

- Majątek dłużnika powinien wystarczyć nie tylko na pokrycie kosztów postępowania, ale także na zaspokojenie, chociaż w części wierzycieli. Jednocześnie nie zostało uprawdopodobnione, że w drodze układu wierzyciele zostaliby zaspokojeni w wyższym stopniu niż po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika – poinformował Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

To żadne zaskoczenie

Miasto od początku zakładało, ze dojdzie do ogłoszenia upadłości.

- To spółka Port Lotniczy Gdynia - Kosakowo, będąca własnością Gdyni i Kosakowa wystąpiła z wnioskiem o upadłość. Skoro zaś zaistniały przesłanki do jej ogłoszenia, to oczywiste, że sąd wydał takie postanowienie – powiedział Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni.

Jak podkreśla Stasiak, na razie samorządy czekają na zakończenie postępowania upadłościowego, które jest dość skomplikowane. Dopiero wtedy okaże się czy i w jaki sposób można wykorzystać infrastrukturę lotniska.

Mieli zwrócić 22 mln euro

Spółka otrzymała od samorządowców pomoc finansową w wysokości 21,8 mln euro. W lutym Komisja Europejska zażądał, by Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo zwrócił te pieniądze. Według KE finansowanie drugiego lotniska w trójmieście jest niedozwoloną pomocą publiczną. Port miał także ok. 2 mln zł długu wobec swoich pracowników oraz przedsiębiorstw, które zaangażowały się w budowę obiektu.

Spółka Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo dysponuje kapitałem w wysokości 91 mln zł. Z czego 85 mln zł należy do Gdyni, a 6 mln zł do Kosakowa. Około 70 mln zł z tej kwoty przeznaczono na budowę infrastruktury lotniska.

Tutaj znajduje się lotnisko:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/r / Źródło: TVN 24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.airportgdynia.pl

Pozostałe wiadomości