Przy ujściu Łeby do Bałtyku stanie "szklana wydma"

TVN24 | Pomorze

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24/PAP
Tak będzie wyglądać Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie
wideo 2/4
Tak będzie wyglądać Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Rozpoczęła się budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Nowoczesny gmach stanie w pobliżu portu. Bryła nawiązuje kształtem do wydm, kadłuba statku, a nawet wyrzuconego na brzeg konaru.

- Narodowe Muzeum Morskie przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie – nowego oddziału NMM. Termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji planowany jest na 30 czerwca 2021 roku - poinformowała placówka w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>> Budynek muzeum powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. "Zaprojektowany budynek ma oryginalną, nowoczesną i dynamiczną formę. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm" - czytamy na stronie MKiDN.

Muzeum u ujście Łeby do BałtykuNMM

- Jednym z celów jest wybudowanie obiektu muzealnego o możliwie niskim zużyciu energii. Szczególnie zależy nam na maksymalnym ograniczeniu zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną - powiedział Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych.

Nowoczesne aranżacja o historii sprzed wiekówNMM

"Głównymi założeniami ekspozycji znajdującej się w nowym oddziale w Łebie będą chronologiczno-tematyczne przedstawienia wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz zaprezentowanie szeroko pojętych zagadnień z dziedziny rybołówstwa bałtyckiego" - napisano na stronie MKiDN.

Nowoczesna bryła pełna żeglarskich nawiązańNMM

Wiadomo, że powierzchnie wystawowe będą rozłożone na kilku poziomach przestrzennej sali ekspozycyjnej o powierzchni ponad 6 tys. m kw. "W planach są m.in. aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, wyeksponowanie wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz przedstawienie zagadnień związanych z rybołówstwem morskim takich jak fauna i flora Morza Bałtyckiego, porty rybackie czy rybacy i ich kultura, a także z ratownictwem morskim" - czytamy w komunikacie.

Nowy budynek muzeum w Łebie to "inwestycja unikatowa na skalę krajową, która w nowoczesny sposób pozwoli przedstawić tematykę archeologicznych badań podwodnych". Planowany koszt wynosi ok. 40 mln złotych. NMM w Gdańsku otrzymało dotację na budowę pierwszego etapu obiektu ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowanie w ramach Programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 60 lat dbają o skarby Bałtyku

Historia Narodowego Muzeum Morskiego sięga 1960 roku, kiedy to przy gdańskim Muzeum Pomorskim (obecnie Muzeum Narodowe w Gdańsku) powołano autonomiczny oddział pod nazwą Dział Morski. Dwa lata później dział przekształcił się w samodzielną instytucję, której główną siedzibą został słynny gdański Żuraw. W 1977 roku muzeum przejęło przylegający do Żurawia budynek, w którym dotąd działała kotłownia, a po kolejnych kilkunastu latach - kilka spichlerzy na wyspie Ołowianka, gdzie do dziś znajduje się główna siedziba placówki.

"Posłuchaj jak brzmi zatopiony flet sprzed 260 lat">>>

W spichlerzach na Ołowiance można poznać historię polskiej i światowej żeglugi oraz zobaczyć wiele przedmiotów wydobytych z wraków przez zespół archeologów podwodnych działający w placówce. W zbiorach Muzeum jest m.in. 20 armat wydobytych z wraku szwedzkiego okrętu, ładunek i części konstrukcyjne XV-wiecznego statku handlowego, tzw. miedziowca, czy kolekcja ubiorów marynarskich z XVIII-wiecznego statku Generał Carleton.

W-32, czyli wrak żaglowca General CarletonNarodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Muzeum składa się w sumie z dziewięciu oddziałów, z których część ulokowana jest poza Gdańskiem. W Tczewie działają Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły, w Kątach Rybackich - Muzeum Zalewu Wiślanego, a w Helu - Muzeum Rybołówstwa. Najbardziej znanymi eksponatami-oddziałami NMM są dwa statki: stojący na stałe w Gdyni żaglowiec Dar Pomorza oraz cumujący przy gdańskiej Ołowiance Sołdek - pierwszy pełnomorski statek zbudowany w gdańskiej stoczni po II wojnie światowej.

"Archeolodzy odkryli podwodny las na dnie Zatoki Puckiej">>>

Przez długie lata placówka działała pod nazwą Centralne Muzeum Morskie. W 2013 r. zmieniono nazwę na Narodowe Muzeum Morskie. Jego działalność finansowana jest z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: NMM