Pomorze

Krzywonos wystartuje do europarlamentu z list PO. "Jest mi najbliższa"

Pomorze

Aktualizacja:
Henryka Krzywonos-Strycharska będzie kandydatką PO

Henryka Krzywonos-Strycharska, działaczka opozycji PRL i sygnatariuszka porozumień sierpniowych, chce zostać europosłem. Wystartuje w wyborach z listy Platformy Obywatelskiej. Krzywonos miała też propozycje startu do PE z innych partii.

Taką informację potwierdziła w rozmowie z tvn24.pl sama zainteresowana. – Oficjalnie będę kandydatką PO do europarlamentu – powiedziała Krzywonos-Strycharska.

Startować, czy nie?

Propozycję startu w wyborach słynna tramwajarka dostała już na początku stycznia tego roku, czym pochwaliła się na jednym z portali społecznościowych.

- Kochani! Dostałam propozycję startowania do Parlamentu Europejskiego. Bardzo się liczę z Waszym zdaniem i dlatego chciałabym wiedzieć, co uważacie na ten temat? Czy warto, czy powinnam, a jeśli tak, to z jakiej partii, choć do UE idzie się reprezentować kraj, a nie partię. Bardzo proszę o poważne rady i z góry dziękuję – napisała wówczas tłumacząc, że chce poznać opinie swoich znajomych na ten temat. Wtedy nie informowała, która partia złożyła jej propozycję.

Sprawy socjalne i polityka społeczna

W rozmowie z PAP Krzywonos-Strycharska przyznała z kolei, że miała wiele propozycji ale wybrała PO, bo "jest jej najbliższa". Odmówiła jednak szczegółów dotyczących innych ofert, jakie jej złożono. - Mówienie o tym nie ma sensu – podkreśliła.

Krzywonos-Strycharska, która przez wiele lat prowadziła rodzinny dom dziecka, powiedziała, że jeśli dostanie się do Parlamentu Europejskiego, chciałaby zajmować się polityką społeczną i sprawami socjalnymi oraz problematyką dotycząca rodzin, w tym opieki nad dziećmi.

Oprócz Krzywonos-Strycharskiej, wśród osób, których nazwiska zapewne brane będą pod uwagę w dyskusji nad kandydatami w okręgu pomorskim, wymienia się m.in. dotychczasowych eurodeputowanych z Pomorza: b. marszałka województwa pomorskiego Jana Kozłowskiego oraz Jarosława Wałęsę, a także obecnego komisarza europejskiego ds. programowania finansowego i budżetu – Janusza Lewandowskiego.

Dyskusja nad kandydaturami z Pomorza w piątek

Posiedzenie zarządu regionu pomorskiej PO, podczas którego dyskutowane będą kandydatury do Parlamentu Europejskiego odbędzie się w piątek. Jak poinformował w środę dyrektor biura regionu pomorskiego PO Piotr Skiba, nie jest przesądzone, że tego dnia stworzona zostanie wstępna lista kandydatów do PE w regionie: być może sprawa będzie wymagała szerszego omówienia i konieczna będzie kontynuacja dyskusji na kolejnych posiedzeniach.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: md,dp/kv / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP

Pozostałe wiadomości