Pomorze

Kraków wie jak zmusić rodziców do szczepienia dzieci. Gdańsk jeszcze szuka "przepisu"

Pomorze

tvn 24 Część rodziców nie chce szczepić dzieci

Chcesz posłać dziecko do przedszkola, najpierw musisz je zaszczepić. W Krakowie może tak być już niedługo, w Gdańsku na razie nie. Prawnicy z gdańskiego magistratu twierdzą, że stawianie rodziców pod ścianą byłoby niezgodne z prawem. - Może nasi koledzy z Krakowa znaleźli jakiś inny przepis, który pozwoli im przyjąć tą uchwałę. Na pewno to sprawdzimy – mówi Beata Dunajewska-Daszczyńska, która złożyła interpelację w sprawie szczepień.

Być może Kraków będzie pierwszym miastem, w którym do przedszkoli trafią tylko dzieci, których rodzice przedstawią zaświadczenie o szczepieniu.

Projekt zyskał aprobatę sanepidu i wojewody małopolskiego. Ta inicjatywa spodobała się też Beacie Dunajewskiej-Daszczyńskiej, gdańskiej radnej, która poprosiła prawników, by sprawdzili, czy taka uchwała byłaby zgodna z prawem.

W Małopolsce można, na Pomorzu nie?

Gdańscy prawnicy przygotowali opinię na temat pomysłu radnej. Ich zdaniem taka uchwała nie ma racji bytu, bo byłaby niezgodna z prawem.

- Opinia sporządzona w tej sprawie wskazuje, że wprowadzenie tego kryterium łamałoby zapisy dwóch ustaw regulujących kwestie naboru do żłobków i przedszkoli. Obie te ustawy mają charakter społeczny i kryteria rekrutacyjne w nich określone odnoszą się głównie do warunków socjalno-bytowych rodziców, nie zaś zdrowotnych - informuje Ewa Kuczyńska z gdańskiego magistratu.

Urzędnicy obawiają się, że gdyby kazali rodzicom przedstawiać zaświadczenia o szczepieniach dzieci wraz z nimi pojawiłaby się fala pozwów sądowych.

- Gdańsk nie wprowadzi dodatkowego kryterium naboru do żłobków i przedszkoli, bo zapis ten można by podważyć w sądzie – tłumaczy Kuczyńska.

Publiczne przedszkole tylko dla szczepionych
Publiczne przedszkole tylko dla szczepionychTVN Kraków | TVN Kraków

Jest jeszcze szansa?

Mimo to Beata Dunajewska-Daszczyńska nie zamierza się poddać. Jak mówi, cały czasie jest w kontakcie z krakowskim radnym, któremu udało się uzyskać pozytywne opinie dla swego projektu.

- W Krakowie się udało. Częstochowa też się do tego przymierza, a nasi prawnicy twierdzą, że to niezgodne z prawem. Już ich poprosiłam, żeby przyjrzeli się jeszcze tej krakowskiej uchwale. Może nasi koledzy znaleźli jakiś przepis, który umożliwia im realizację tego pomysłu – tłumaczy radna Platformy Obywatelskiej.

Dlatego Dunajewska- Daszczyńska ma nadzieję, że to jeszcze nie koniec i może w niedalekiej przyszłości podobną uchwałę przyjmą gdańscy radni.

- Nie narzucamy sobie żadnych ram czasowych, ale warto o tym pamiętać - dodaje radna.

Na razie debaty

Magistrat zamierza promować szczepienia, ale bezstresowo. Urzędnicy chcą poruszyć ten temat podczas paneli dyskusyjnych z okazji Dnia Dziecka.

- Jesienią chcemy też zorganizować dużą debatę, na która zaprosimy ekspertów, rodziców i to zarówno przeciwników jak i zwolenników szczepień. Chcemy wszystkich przekonać, że szczepienia chronią dzieci i maja więcej zalet niż wad - mówi Dunajewska- Daszczyńska.

Szczepieniami, a raczej ich brakiem zainteresował się też pomorski wojewoda, który nakład kary na rodziców, którzy uchylają się od tego obowiązku. O karach pisaliśmy na początku kwietnia.

Moda na nieszczepienie dzieci
Moda na nieszczepienie dziecitvn24

CZYTAJ WIĘCEJ

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn 24

Pozostałe wiadomości