TVN24 | Pomorze

Żołnierze monitorują wolne miejsca dla chorych na COVID-19. "Umożliwi to szybkie przekazanie pacjenta"

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK
Źródło:
PAP/TVN24
"Wolne łóżka dla chorych z COVID-em nie istnieją, ich nie ma". Kulisy pracy szpitala w Białymstoku
"Wolne łóżka dla chorych z COVID-em nie istnieją, ich nie ma". Kulisy pracy szpitala w BiałymstokuTVN24
wideo 2/5
TVN24"Wolne łóżka dla chorych z COVID-em nie istnieją, ich nie ma". Kulisy pracy szpitala w Białymstoku

Całodobowo, co 3-4 godziny żołnierze Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej aktualizują informacje o wolnych miejscach w pomorskich szpitalach. Akcja ruszyła w sobotę i ma pomóc w walce z epidemią.

Od soboty około 70 żołnierzy Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspiera w aktualizacji informacji o wolnych łóżkach 21 szpitali z województwa pomorskiego, które zajmują się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem - przekazał Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg tzw. karetek covidowych, które muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala - dodał Szymański. Jak poinformował, proces będzie miał charakter całodobowy, a zbiorcze statystyki będą aktualizowane co 3-4 godziny przez wszystkie dni tygodnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>

"Terytorialsi" pomagają

Jak poinformował Szymański, dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach załogom karetek covidowych.

- Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa wymagającego hospitalizacji są niezwykle istotne, bowiem umożliwiają szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje przyjęcie chorego - powiedział Szymański. Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu.

Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajmują się oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Również w innych regionach Polski żołnierze WOT pomagają w monitorowaniu liczby łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 - m.in. w województwie łódzkim, dolnośląskim, czy opolskim.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor:MAK

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości