Sprawdzał, czy mieszkańcy przestrzegają kwarantanny, "poczuł się gorzej". Żołnierz zakażony koronawirusem

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze/PAP
Tak wyglądają kontrole kierowców w czasie zagrożenia koronawirusemKSP
wideo 2/39
Tak wyglądają kontrole policyjne

Żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej razem z policjantami kontrolował mieszkańców Gdyni objętych kwarantanną. - Podczas służby poczuł się gorzej. Został odizolowany i skierowany do lekarza. Niestety okazało, że jest nosicielem koronawirusa - poinformował ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny poinformował w czwarek rano o trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie. Jedną z osób, u których zdiagnozowano COVID-19 jest żołnierz 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (7PBOT).

Mężczyzna we wtorek wspólnie z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Gdyni sprawdzał, czy objęci obowiązkiem kwarantanny przestrzegają jej zasad.

- 24 marca jeden z naszych żołnierzy wspólnie z policjantami kontrolował, czy osoby mieszkające w Gdyni przestrzegają zasad kwarantanny. Podczas służby poczuł się gorzej. Żołnierz został odizolowany i skierowany do lekarza. Pobrano od niego od wymaz do badania na obecność koronawirusa. Niestety okazało, że jest nosicielem wirusa SARS-COV-2 – przekazał ppłk Marek Pietrzak.

Żołnierze i policjanci na kwarantannie

36 żołnierzy z jednostki wojskowej w Gdyni-Babich Dołach, którzy w ostatnim czasie mieli kontakt z zakażonym mężczyzną, zostało poddanych zbiorowej kwarantannie.

- Miejmy świadomość tego, że oprócz służby zdrowia, działania na pierwszej linii wykonują również służby mundurowe, m.in. policjanci, żołnierze, Straż Graniczna. Możliwość zakażenia jest wpisana w ryzyko podejmowanych przez nas działań. My się z tym liczymy i stosujemy daleko idące środki zapobiegawcze, natomiast mamy świadomość, że takie sytuacje będą się zdarzały - powiedział ppłk Pietrzak.

Kwarantanną objęto również 12 policjantów z Komisariatu Policji Gdynia Redłowo, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym mężczyzną.

Czym różni się kwarantanna od nadzoru sanitarno-epidemiologicznego? Ekspert odpowiada
Czym różni się kwarantanna od nadzoru sanitarno-epidemiologicznego? Ekspert odpowiada.
TVN24

- Kiedy otrzymaliśmy informację, że wynik testu żołnierza WOT jest pozytywny, przeanalizowaliśmy jeszcze raz, którzy z naszych funkcjonariuszy mieli z nim styczność. Aktualnie na kwarantannie domowej przebywa 12 policjantów - powiedział w czwartek asp. sztab. Jarosław Biały, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Poinformował też, że budynek komisariatu i wszystkie pomieszczenia, w których przebywał zakażony koronawirusem żołnierz, zostały zdezynfekowane już we wtorek wieczorem. Odkażony został również radiowóz, którym się przemieszczał.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

MAK/gp

Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Grzegorz Michałowski