Kolejny ksiądz zakażony, sanepid apeluje o kontakt do wiernych z czterech miejscowości

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa//ec
Źródło:
TVN24 Pomorze
Zakażony koronawirusem jest ksiądz z Ryszewkatvn24
wideo 2/11
tvn24Zakażony koronawirusem jest ksiądz z Ryszewka

Osoby biorące udział w mszach na terenie powiatu pyrzyckiego (Zachodniopomorskie) w ciągu ostatnich dwóch tygodni proszone są o kontakt z sanepidem. Ksiądz, który odprawiał msze, zakażony jest koronawirusem.

Jak informuje Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, pyrzycki sanepid poszukuje uczestników mszy, które odbywały się między 27 lipca a 10 sierpnia w czterech kościołach: w Ryszewku, Turzu, Brzeźnie oraz Giżynie w Zachodniopomorskiem.

Okazało się, że proboszcz z Ryszewka, który odprawiał tam msze, spowiadał oraz udzielał sakramentów, jest zakażony SARS-CoV-2. Przebywa on obecnie w szpitalu z Szczecinie. Jego stan jest dobry.

Kolejny ksiądz zakażony

- Powiatowy inspektor przeprowadzi wywiad epidemiologiczny z osobami, które miały kontakt z księdzem. Jeśli rzeczywiście był to taki bliski kontakt: komunia, spowiedź, to z pewnością taka osoba zostanie skierowana na kwarantannę – wyjaśnia Kapłan.

Jeśli kontakt nie był bliski, taka osoba zostanie poddana nadzorowi epidemiologicznemu, ale nie zostanie ograniczona jej możliwość poruszania się.

To już trzeci tego typu przypadek na Pomorzu Zachodnim w ostatnim czasie. Pisaliśmy o możliwości zakażenia wiernych z okolic Morynia, a kilka dni temu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myśliborzu szukała wiernych, którzy brali udział we mszy we wsi Różańsko niedaleko Myśliborza. Wielu z nich wciąż czeka na testy. Na razie nie wykryto żadnego przypadku zakażenia podczas tamtych mszy.

Uczestników mszy w Ryszewku, w Turzu, w Brzeźnie oraz Giżynie prosi się o pilny kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Pyrzycach pod numerami telefonów: 915703429 – w godzinach pracy Urzędu (7:25 do 15:00) 698942435 – poza godzinami urzędowania.

Autor:eŁKa//ec

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps