Rząd stawia warunki, oni już odliczają dni. "Jesteśmy gotowi na przyjęcie gości"

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK
Źródło:
TVN24/PAP
Uzdrowiska mogą wznowić swoją działalnośćTVN24
wideo 2/8
TVN24Uzdrowiska mogą wznowić swoją działalność

Uzdrowiska i sanatoria będą mogły już niedługo wznowić działalność. Zgodnie z nowymi przepisami ich właściciele, by móc to zrobić, będą musieli spełnić kilka warunków, na przykład przyjmować do ośrodków pensjonariuszy z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Z obowiązku takiego badania zwolnione mają być osoby zaszczepione. 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów uzdrowiska będą mogły wznowić swoją działalność od 11 marca. Jednak warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego ma być przedstawiony przez pacjenta negatywny wynik testu diagnostycznego na obecność SARS-CoV-2. Takie badanie musi być zrobione najwcześniej sześć dni przed planowanym przyjazdem do ośrodka. Testy mają być bezpłatne.

"Gotowi już jesteśmy na przyjęcie gości"

Z badań zwolnione są osoby, które zostały już zaszczepione przeciw COVID-19. Jeśli pensjonariusz zdecyduje się przyjechać na tak zwany pobyt pełnopłatny, to dany ośrodek decyduje, czy test będzie wymagany.

Otwiera się uzdrowisko w Kołobrzegu 24.02| TVN24

Sanatoria i uzdrowiska już przygotowują się do otwarcia swoich ośrodków.

- Nam się turnusy zaczynają akurat od 17 marca i rzeczywiście gotowi już jesteśmy na przyjęcie gości - mówi Mateusz Korkuć z Uzdrowiska Kołobrzeg. Dodaje, że załoga ośrodka jest już po drugim szczepieniu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Nowe przepisy uchylają ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym

Znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek wieczorem. Przepisy weszły w życie we wtorek.

Oprócz uchylenia ograniczeń w lecznictwie uzdrowiskowym, rozporządzenie wprowadza również szereg innych zmian - między innymi określa, które osoby są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Rozporządzenie zakłada, że z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolnieni zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcący się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Nowe przepisy doprecyzowują ponadto, że kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Autor:MAK

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: