W nowym budynku szpitala miała być neurologia, ale trafią tu pacjenci z COVID-19. "Nie da się inaczej"

TVN24 | Pomorze

Autor:
ib/ks
Źródło:
PAP
Zamiast neurologii będzie oddział zakaźnytvn24
wideo 2/7
tvn24Zamiast neurologii będzie oddział zakaźny dla chorych na COVID-19

W szczecińskim szpitalu miało być otwarcie nowego oddziału udarowego i neurologicznego. Jednak zamiast tego do otwartego w piątek nowego budynku szpitala wojewódzkiego w Szczecinie trafią pacjenci chorujący na COVID-19.

- Ten dzień miał wyglądać zupełnie inaczej. (…) Zaprosiliśmy państwa na odbiór Oddziału Nefrologii, Udarowego, Neurologii i Stacji Dializ. Ale życie napisało zupełnie inne scenariusze. (…) COVID zburzył świat wszystkich i spowodował, że ten budynek musi mieć zupełnie inne funkcje - powiedziała w piątek podczas uroczystego otwarcia budynku "Z" dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie Małgorzata Usielska.

Dyrektor placówki wyjaśniła, że pacjenci z koronawirusem znajdą się w nowym budynku, ponieważ "nie da się inaczej". - Obecnie budynek zakaźny ma 34 łóżka. Mamy średnio między 25 a 60 pacjentów - powiedziała Usielska.

Do nowego budynku trafią pacjenci z COVID-19TVN24

Budynek dla pacjentów zakaźnych powstanie

Wskazała, że przeniesiona do budynku zostanie stacja dializ, prawdopodobnie także oddział Nefrologii i Transplantacji Nerek. Oddział Neurologii i Udarowy na przeniesienie będą musiały poczekać około 2 lat, dopóki nie powstanie budynek dla pacjentów zakaźnych.

Nowy obiekt powstał w miejscu po starym pawilonie administracji szpitala. Docelowo znajdą się tam także punkt przyjęć, poradnia nefrologiczna, pomieszczenia techniczne i socjalne. Kupiono też nowoczesne urządzenia i aparaturę szpitalną.

Inwestycja warta 60 mln zł

Inwestycja kosztowała ponad 60 mln zł. Blisko 54 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Pozostałą część tej kwoty stanowiły pieniądze własne szpitala i dotacja z budżetu urzędu marszałkowskiego.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie powstał w 2017 r. w wyniku połączenia dwóch placówek: SPWSZ przy ul. Arkońskiej i Specjalistycznego Szpitala im. A. Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie. Utworzono w ten sposób największy w województwie szpital wielospecjalistyczny. W placówce działają oddziały m.in. chorób wewnętrznych, onkologiczne, dermatologii, geriatrii czy chirurgii, a także poradnie.

Od marca do czerwca br. w związku z epidemią placówka przy ul. Arkońskiej działała jako jednoimienny szpital zakaźny.

Autor:ib/ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24