TVN24 | Pomorze

Koronawirus w trzech szpitalach na Warmii i Mazurach

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK
Źródło:
PAP/TVN24
Grzesiowski: jesteśmy dopiero na pierwszym okrążeniu pandemii
Grzesiowski: jesteśmy dopiero na pierwszym okrążeniu pandemiiTVN24
wideo 2/6
TVN24Grzesiowski: jesteśmy dopiero na pierwszym okrążeniu pandemii

W olsztyńskim szpitalu miejskim potwierdzono koronawirusa u trzech osób - pielęgniarki, lekarki i pomocy medycznej. - To wskazuje, że ognisko się rozrasta - stwierdził Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie. Zakażenia wykryto również w dwóch innych szpitalach w województwie warmińsko-mazurskim.

W Miejskim Zespolonym Szpitalu w Olsztynie stwierdzono w środę dwa kolejne zakażenia COVID-19 - u lekarki i pomocy medycznej. We wtorek w tym samym szpitalu potwierdzono zakażenie u pielęgniarki.

- To wskazuje, że ognisko się rozrasta. Ponieważ jest to szpital, a więc miejsce, gdzie przebywają ludzie chorzy, każdy nowy przypadek należy traktować bardzo poważnie - powiedział Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski inspektor sanitarny.

Dodał, że do środy rano przebadano 160 próbek w kierunku COVID-19.

- Trwają kolejne badania pacjentów i personelu z tego szpitala - powiedział Dzisko. Pracownicy sanepidu ustalają listę osób, z którymi miały kontakt zakażone kobiety.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Janusz Dzisko poinformował, że w związku z wystąpieniem koronawirusa szpital miejski w Olsztynie zamknął wszystkie oddziały poza interną oraz ginekologiczno-położniczym. Zaprzeczyła temu rzecznik prasowa szpitala Daria Rodziewicz.

- Szpital nie jest zamknięty, do końca tygodnia wstrzymaliśmy planowe przyjęcia. Pacjenci, którzy leżeli na oddziałach, są w placówce, do pracy przychodzą lekarze i pielęgniarki. Nie dzieje się nic dramatycznego; pracujemy tak, jak pracowaliśmy na początku pandemii - powiedziała Rodziewicz.

Dodała, że każdy pacjent przyjmowany do szpitala był badany pod kątem zakażenia koronawirusem. Rzecznik szpitala przyznała, że w związku z sytuacją epidemiczną nie działa gabinet nocnej i świątecznej pomocy medycznej przy tej placówce.

Kolejne zakażenia w szpitalach w województwie

Jak przekazał warmińsko-mazurski inspektor sanitarny, również w szpitalu powiatowym w Biskupcu pod Olsztynem wykryto zakażenie koronawirusem u lekarza chirurga, a w szpitalu w Piszu przebywa chory pacjent. W związku z wykryciem koronawirusa u lekarza z oddziału chirurgii ogólnej z chirurgią dziecięcą dyrekcja szpitala powiatowego w Biskupcu poinformowała w mediach społecznościowych, że wstrzymano wszystkie planowe przyjęcia do tej placówki. Oddział, na którym pracował zakażony lekarz, został zamknięty na tydzień, a personel poddano kwarantannie. "Pacjenci oddziału, po otrzymaniu wyników badań, zostaną wypisani do domów, przewiezieni do innych szpitali, bądź – w razie stwierdzenia zakażenia – przekazani do szpitala zakaźnego w Ostródzie" – poinformowano. Poradnie specjalistyczne przy tym szpitalu, z wyjątkiem poradni chirurgicznej, pracują normalnie. Dyrekcja szpitala w Biskupcu poprosiła, aby na izbę przyjęć zgłaszali się tylko pacjenci w stanie zagrożenia życia.

Janusz Dzisko poinformował, że w środę zakażenie koronawirusem potwierdzono także u pacjenta z interny szpitala w Piszu. Dzisko zapowiedział, że w najbliższym czasie zapadną decyzje dotyczące funkcjonowania tego oddziału i szpitala. W środę rano zakażenie koronawirusem potwierdzono u 9 osób – to największa liczba od wielu dni. W sumie w warmińsko-mazurskim zanotowano dotąd 201 przypadków zakażenia, jedna osoba zmarła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:MAK

Źródło: PAP/TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości