10 minut, co najmniej 10 osób bez maseczki. Nie wszyscy przestrzegają zasad w galeriach handlowych

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp/kwoj
Źródło:
TVN24 Szczecin/PAP
Ilu klientów bez maseczek znajdziemy w 10 minut? Przykład ze SzczecinaTVN24
wideo 2/6
TVN24Ilu klientów bez maseczek znajdziemy w 10 minut? Przykład ze Szczecina

Od soboty wszystkie sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych znów dostępne są dla klientów, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Nie wszyscy jednak się do nich stosują, co pokazał nasz eksperyment w Szczecinie.

Kamera ustawiona w szczecińskim Centrum Handlowo-Rozrywkowym Galaxy nagrywała jedno z wejść do budynku bez przerw przez 10 minut. Udało nam się naliczyć przynajmniej 10 osób, które w tym czasie były w galerii i nie miały założonej obowiązkowej maseczki.

Takie zachowanie niezgodne jest z zasadami ścisłego reżimu sanitarnego, które wyraźnie nakazują zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Na narty – tak, do siłowni – już nie

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzaniem nowych ograniczeń podczas epidemii od 7 listopada rząd zamknął m.in. sklepy, kina o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych w galeriach i centrach handlowych. W ubiegłą sobotę poinformowano, że od 28 listopada otwarte będą sklepy i punktu usługowe w galeriach i parkach handlowych, ale w ścisłym reżimie sanitarnym.

W czwartek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie, które weszło w życie w sobotę. Zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób – maksymalnie jeden klient na 15 metrów kwadratowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Nadal obwiązują tak zwane godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00), przy czym z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 roku rząd proponuje rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu.

Według rozporządzenia, wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu mogą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego. W przypadku hoteli działalność jest zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów. Targi i wydarzenia mogą się odbywać wyłącznie w formie online. Zawieszona jest działalność parków rozrywki, dyskotek i klubów nocnych, a także siłowni, klubów fitness i aquaparków. Gastronomia prowadzi działalność wyłącznie "na wynos" i "na dowóz".

Premier na początku listopada: sklepy w galeriach handlowych zamknięteTVN24

Ograniczenia do Bożego Narodzenia

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą funkcjonować, ale w reżimie sanitarnym – co oznacza co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

W przypadku kasyn oraz obiektów działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety obowiązuje jedna osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

W transporcie publicznym obowiązują ograniczenia w liczbie osób: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

"Przewiduje się, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do dnia 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany" – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak blisko nam do narodowej kwarantanny? Sprawdzamy >>>

Autor:eŁKa/gp/kwoj

Źródło: TVN24 Szczecin/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24