Ognisko koronawirusa w klasztorze. Zmarła siostra zakonna

TVN24 | Pomorze

Aktualizacja:
Autor:
MAK/gp, ks
Źródło:
TVN24/PAP
Prawie wszystkie zakonnice zakażoneTVN24 Poznań
wideo 2/13
TVN24 PoznańPrawie wszystkie zakonnice zakażone

Zmarła 79-letnia zakonnica z klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie). Koronawirusa potwierdzono tam u 52 osób, w tym 42 sióstr zakonnych, które prowadzą też dom pomocy społecznej. Żaden z podopiecznych nie został zakażony.

79-letnia siostra zakonna przebywała w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, który pełni rolę jednoimiennego szpitala zakaźnego. Była tam razem z innymi 15 zakażonymi siostrami szarytkami z chełmińskiego klasztoru.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w ChełmnieGoogle Maps

W zeszłym tygodniu potwierdzono, że 48 osób z klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie zakażonych jest koronawirusem. W klasztorze prowadzony jest dom pomocy społecznej. Wśród zakażonych były 42 siostry zakonne, ksiądz i osoba świecka pracująca w klasztorze, jak również czterech pracowników domu opieki prowadzonego przez zgromadzenie św. Wincentego a Paulo. Przebywają w nim osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Jednak u nikogo z podopiecznych nie stwierdzono koronawirusa. Zakażenie potwierdzono też u czterech osób, które miały kontakt z pracownikiem świeckim klasztoru.

Zaczęło się od jednej z sióstr

Pierwszą osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem była jedna z sióstr, która pracuje jako wolontariuszka w Nowym Szpitalu w Świeciu. Próbki do badań pobrano od wszystkich osób z klasztoru i domu pomocy społecznej, a także od osób mających z nimi kontakt. Łącznie zbadano ponad 330 osób.

Do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, pełniącego funkcję szpitala zakaźnego, przewieziono 16 sióstr, a w izolatorium w Ciechocinku umieszczono 32 osoby – 27 sióstr i 5 osób świeckich.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Pensjonariuszy zbadają jeszcze raz

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W domu opieki przebywa 151 podopiecznych, a pracuje 119 osób personelu medycznego. W klasztorze mieszka ponad 50 sióstr, z których tylko cztery pracują w domu opieki.

Zdzisław Gamański, starosta chełmiński poinformował w zeszłym tygodniu, że u żadnego z podopiecznych domu pomocy nie potwierdzono koronawirusa, ponieważ siostry zakonne i pracownicy przestrzegali rygorów epidemiologicznych. - Przestrzegali procedur, które były nałożone dużo wcześniej, być może dlatego ten wynik jest tak dobry - mówił Gamański.

Rzecznik wojewody poinformował, że przeprowadzone zostały ponowne badania osób, których wcześniejsze badania nie wykazały zakażenia. W sobotę pobrano wymazy od zakonnic i już wiadomo, że wszystkie wyniki są negatywne. W niedzielę wymazy pobrano od 52 pracowników domu opieki, a w poniedziałek - od 40 pracowników i 149 podopiecznych tej placówki.

Koronawirusem zakażonych jest też ponad 30 sióstr z domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Poznaniu.

Autor:MAK/gp, ks

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty: