Pomorze

Kontrola na lotnisku przez OLT

Pomorze

gdansk.pl | Jerzy PinkasKontrola na lotnisku ma rozwiać wątpliwości

Na 1 października zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej Portu Lotniczego Gdańsk, poświęcone wynikom kontroli spółki ws. zasad zatrudnienia, a także działalności OLT Express na lotnisku - zapowiedział w poniedziałek w Gdańsku marszałek pomorski Mieczysław Struk.

O informację nt. działań kontrolnych podjętych przez zarząd województwa w Porcie Lotniczym Gdańsk, w związku z aferą Amber Gold, zwrócił się w poniedziałek, podczas sesji sejmiku pomorskiego, opozycyjny klub radnych PiS.

Marszałek pomorski Mieczysław Struk (PO) wyjaśnił, że zarząd województwa, jako jeden z udziałowców Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, nie sprawuje bezpośrednio nadzoru nad spółką - takie kompetencje posiada rada nadzorcza przedsiębiorstwa. Struk przypomniał, że skierował już do przewodniczącego rady nadzorczej Portu Lotniczego Gdańsk prośbę o przeprowadzenie kontroli w spółce.

Poufne informacje

Czynności kontrolne dotyczą dwóch kwestii: sposobu i zasad zatrudniania w spółce oraz tego, czy jakiekolwiek informacje o charakterze poufnym, zwłaszcza informacje gospodarcze, zostały wykorzystane na rzecz OLT Express - wyjaśnił Struk.

Marszałek pomorski dodał, że z wynikami tej kontroli zapozna się na posiedzeniu 1 października rada nadzorcza Portu Lotniczego Gdańsk.

Syn premiera "mógł działać na szkodę"

Ponad tydzień temu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo po zawiadomieniu organizacji Stop Korupcji, która uważa, że syn premiera Michał Tusk mógł działać na szkodę gdańskiego lotniska, pracując równocześnie dla OLT Express. Prokuratura zbada działalność portu w związku ze świadczeniem usług spółce OLT Express.

Według szefa stowarzyszenia Stop Korupcji Tomasza Kwiatka, w przypadku syna szefa rządu, który pracował jednocześnie dla gdańskiego lotniska i OLT Express (przewoźnika, w którym głównym inwestorem była firma Amber Gold) - mogło dojść do konfliktu interesów, na którym stracić mogła spółka Port Lotniczy Gdańsk.

Oprócz śledztwa z zawiadomienia Stop Korupcji, gdańska prokuratura prowadzi jeszcze cztery inne postępowania powiązane ze sprawą Amber Gold. Do tego jednostka ta prowadzi także śledztwo, w którym badana jest działalność samej spółki.

Krótka kariera OLT

OLT Express powstało w 2011 roku w wyniku przejęcia przez strategicznego inwestora - firmę Amber Gold większościowych udziałów w dwóch polskich liniach lotniczych: OLT Jetair (przekształcone w OLT Express Regional) oraz Yes Airways (po przejęciu przekształcone w OLT Express Poland).

Firma OLT Express Poland złożyła wniosek o upadłość 31 lipca. Kilka dni wcześniej, 27 lipca, wniosek o upadłość ugodową złożyła OLT Express Regional.

Autor: maz/mz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gdansk.pl | Jerzy Pinkas

Pozostałe wiadomości