Pomorze

Komunikacja na Euro 2012

Pomorze

um GdańskMapa komunikacji w trójmieście

Specjalny autobus z lotniska do centrum miasta. Wydłużone kursowanie autobusów i tramwajów. Specjalne połączenia SKM w dni meczowe. Na czas Euro 2012 w Gdańsku wprowadzono sporo zmian w komunikacji miejskiej.

Codzienny transport pomiędzy lotniskiem a centrum miasta zapewni od czwartku do 1 lipca specjalna linia autobusowa C1. Pojazdy tej linii jeździć będą obwodnicą a następnie Trasą W-Z do centrum miasta, gdzie zatrzymają się przy Bramie Wyżynnej i dworcu PKP. Autobus powinien pokonać tę trasę średnio w 18 minut. Linia jest bezpłatna i mogą z niej korzystać nie tylko kibice czy turyści, ale też gdańszczanie. Dodatkowo w dni, w które w Gdańsku odbywać się będą mecze (10,14,18 i 22 czerwca), z lotniska odjeżdżać będą autobusy linii C2, które dowiozą pasażerów ul. Słowackiego i ul. Kochanowskiego bezpośrednio pod stadion - do zlokalizowanej tutaj pętli autobusowej. Droga ta powinna zająć około 27 minut. Przejazd autobusem C2 także będzie bezpłatny.

Tramwaje do 2.30 Ze względu na kibiców i turystów, a także gdańszczan, którzy będą brali udział w wielu wydarzeniach odbywających się choćby w strefie kibica zlokalizowanej na Placu Zebrań Ludowych, poczynając od czwartku do nocy z 1 na 2 lipca, wydłużą się godziny funkcjonowania linii tramwajowych nr 2, 3 i 6. Każdego dnia tramwaje te będą jeździły do około godz. 2.30 w nocy z częstotliwością co 20 minut. Dodatkowo, po zakończeniu imprez na Placu Zebrań Ludowych (pomiędzy północą a godz. 1 w nocy) z przystanku Brama Oliwska będą odjeżdżały specjalne - dodatkowe tramwaje linii: 2 (do pętli Łostowice Świętokrzyska a także w przeciwnym kierunku - do Oliwy przez Zaspę), 3 (do Brzeźna oraz do Stogów przez Przeróbkę) oraz 6 (do Jelitkowa przez Wrzeszcz i Oliwę).

Nocne częściej Do nocy z 1 na 2 lipca ze zwiększoną częstotliwością będą też funkcjonować autobusowe linie nocne: N3 (przez całą noc w obu kierunkach co około 40 min) N5 (do godz. 2.45 w obu kierunkach co około 40 min) i N6 (w obu kierunkach co 20 min). Na linii N9 zostanie uruchomiony dodatkowy kurs o godz. 1.25 z Dworca Głównego. Na mieszkańców Oruni Górnej, Łostowic i innych osiedli południowych na pętli tramwajowej Łostowice Świętokrzyska będą z kolei czekały dodatkowe autobusy nocnych linii: N1, N4 oraz N13.

SKM dla kibiców W dni meczowe kibiców dowiozą w pobliże stadionu specjalne linie tramwajowe nr 60 (Brama Wyżynna-Stadion) oraz 94 (Letnica-Marynarki Polskiej). Obie linie rozpoczną kursowanie około trzech godzin przed meczem a zakończą po odwiezieniu kibiców. Tramwaje te będą jeździć co kilka minut. W dni meczowe pomiędzy Dworcem Głównym w Gdańsku a przystankiem Gdańsk Stadion-Expo, położonym około 300 metrów od stadionu piłkarskiego, kursować będą pociągi SKM. Rozpoczną one kursy około czterech godzin przed, a zakończą - ok. trzy godziny po każdym meczu. Składy SKM będą jeździć co 10-12 minut, a jeden pociąg będzie w stanie przewieść około 1800 osób. Trasę pięciu kilometrów pokonają one bez zatrzymywania się w niespełna sześć minut. Przejazd tymi pociągami będzie bezpłatny.

Parkingi

Dla kibiców przyjeżdżających do Gdańska samochodami i autokarami przygotowano dodatkowe parkingi. W odległoci 500 metrów od Areny Gdańsk zorganizowane zostaną dwa obszary postojowe dla autokarów - jeden na stałe dla kibiców Hiszpanii, którzy rozegrają w Gdańsku trzy mecze, a drugi dla sympatyków ich rywali - Irlandii, Włoch i Chorwacji, które tylko raz wystąpią na tym stadionie. W dni meczowe uruchomione zostaną również dwa parkingi - przy Centrum Handlowym Auchan oraz w dzielnicy Chełm, dla samochodów osobowych w systemie parkuj i jedź. Oba parkingi patrolowane będą przez strażników miejskich. Do miasta można się z nich będzie dostać specjalnie oznakowanymi autobusami kursującymi z lotniska do centrum oraz z lotniska w pobliże stadionu.

Autor: par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: um Gdańsk

Pozostałe wiadomości