Kolorowy Gdańsk z 1946 roku. "To prawdziwe odkrycie"

Pomorze

Sam Bryan/US Holocaust Memorial MuzeumGdańsk z 1946 roku na filmie Juliena Bryana

Gdańsk z 1946 roku oczami amerykańskiego reportera i dokumentalisty. Po 67 latach nieznane dotąd nawet gdańskim historykom kolorowy film Juliena Bryana odszukał w archiwum waszyngtońskiego muzeum Holokaustu Marek Osiecimski, reporter programu "Polska i Świat".

Julien Bryan znany jest przede wszystkim ze zdjęciowej i filmowej dokumentacji Warszawy z września 1939 roku oraz powojennej z lat 1948 i 58. Interesował się jednak także Gdańskiem, gdzie znalazł się w 1946 roku, wraz z UNNRĄ – Administracją Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Odbudowy.

Dokumentował miejsca znane mu z wycieczki w Gdańsku z połowy lat trzydziestych.

- Prawdopodobnie nagrał pierwszy kolorowy film po II wojnie światowej wykonany w Gdańsku – mówi Piotr Paluchowski, z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. – To prawdziwe odkrycie dla Gdańska. Ma to wartość sentymentalną i dokumentalną – dodaje.

"Żywe obrazy Gdańska, którego już nie ma"

Taśma autorstwa Juliena Bryana pochodzi ze zbiorów Sama Bryana, syna dokumentalisty. - Film jest niezwykle interesujący, znamy zdjęcia z powojennego Gdańska, z roku 1945 i późniejszych lat, ale kolorowy film z tak ciekawymi ujęciami jest chyba pierwszym, który udało się znaleźć – mówi Marcin Tymiński, rzecznik gdańskiego konserwatora zabytków.

– Zdjęcia mówią dużo, ale tu widzimy film, żywe obrazy, resztki Gdańska, którego już nie ma. Nie tylko dla historyków i konserwatorów, ale też dla zwykłych mieszkańców Gdańsk, którzy lubią to miasto. To duże wydarzenie – dodaje.

Gdańsk w 1946 roku na filmie Juliena BryanaSam Bryan/US Holocaust Memorial Muzeum

Autor: Marek Osiecimski/ws/par / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Sam Bryan/US Holocaust Memorial Muzeum