Koncert za najwyższą frekwencję wyborczą. "Challenge" gminy Kołbaskowo

TVN24

Wójt gminy Kołbaskowo obiecuje gwiazdętvn24
wideo 2/5

Władze Kołbaskowa (Zachodniopomorskie) podjęły rękawicę rzuconą przez mieszkańca gminy, by walczyć o najwyższą frekwencję w niedzielnych wyborach w kraju. Jeśli mieszkańcy tłumnie pójdą do urn, to władze zorganizują dla nich fetę z udziałem gwiazdy polskiej muzyki.

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku w gminie Kołbaskowo, przy granicy z Niemcami, zagłosowało 52,36 procent wyborców. Była to frekwencja odrobinę wyższa niż ogólnopolska - 50,92 procenta i jedna z najlepszych w okręgu, gdzie średnia wyniosła 45,88 procent.

W tym roku ambicje są dużo wyższe, a z inicjatywą, jak poprawić ten wynik, wyszedł jeden z mieszkańców gminy – Bogusław Wałejko z Warzymic.

Zdrowa rywalizacja

- Mój pomysł ma polegać na pewnej rywalizacji, czyli tak zwany challenge, jak młodzi mówią. Chciałbym zachęcić włodarzy miast, gmin do tego, by rywalizowali na frekwencję – tłumaczy pan Bogusław.

- Powinna być też nagroda, czyli mieszkańcy, którzy zdobędą najwyższą frekwencję powinni coś w zamian otrzymać – kontynuuje Wałejko. Według niego, mógłby to być koncert, darmowe bilety do muzeum czy teatru. O swoim pomyśle napisał na portalu społecznościowym.

Szybko podchwyciła to wójt gminy Małgorzata Schwarz i obiecała sprowadzenie do ponad 12-tysięcznej gminy gwiazdy polskiej muzyki. Wybrać ją mają sami mieszkańcy. Warunek jest jeden – największa frekwencja w Polsce lub chociaż w regionie.

Koncerty, festiwale, wejściówki

- Zachęcamy do tego, aby jak najwięcej mieszkańców gminy Kołbaskowo, ale też innych gmin w Polsce, wzięło udział w wyborach – mówi wójt. – Myślę, że nie chodzi o rywalizację, ale też zachęcenie pozostałych gmin, żeby przystąpiły do tego typu akcji – dodaje.

Podobne pomysły na zwiększenie frekwencji to nie jest nowość – na przykład po wysokiej frekwencji w wyborach prezydenckich marszałek województwa kujawsko-pomorskiego obiecał w 2020 roku zorganizować w Toruniu Astrofestiwal.

Przed wyborami parlamentarnymi samorządowcy między innymi z Poznania, Gdańska i Warszawy zapowiadają nagrody za wysoką frekwencję.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/ks / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: