Po trzech wypadkach z udziałem łosi drogowcy zaczęli budować ogrodzenie

[object Object]
Ze względu na wypadki z łosiami przyspieszono prace nad ogrodzeniemtvn24
wideo 2/6

Na nowym odcinku drogi ekspresowej S7 w ciągu tygodnia doszło do trzech wypadków z łosiami. Z tego powodu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła przyspieszyć budowę ogrodzenia. Prace już trwają.

Fragment drogi S7 od Koszwał do Elbląga został otwarty 31 października tego roku. Nowy odcinek połączył istniejące fragmenty tej trasy: południową obwodnicę Gdańska i obwodnicę Elbląga.

Droga przebiega także w pobliżu miejscowości Kiezmark (woj. pomorskie). W tym miejscu od lat spotyka się łosie. Zwierzęta spacerują w pobliżu drogi, często przebiegają też przez jezdnię.

Pod koniec 2018 roku właśnie na tym fragmencie doszło do trzech wypadków z łosiami. Łącznie pięć osób zostało rannych, a trzy łosie zginęły. Więcej na ten temat TUTAJ.

Na odpowiedź Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie trzeba było długo czekać.

"Ze względu na zdarzenia drogowe ze zwierzętami, w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa użytkowników drogi, zostało skierowane do wykonawcy polecenie o przeanalizowanie możliwości i pilne wykonanie dalszych prac przy ogrodzeniu, w szczególności w rejonie Kiezmarka nad Wisłą. Te działania zostały już przez wykonawcę podjęte" - czytamy w komunikacie GDKiA.

Ograniczenie prędkości, znaki a teraz też siatka

Ze względu na takie wypadki jeszcze przed otwarciem drogi w okolicy Kiezmarka została ograniczona prędkość do 100 km/h i były ustawione znaki ostrzegające przed dziką zwierzyną.

- Zgodnie z decyzją środowiskową zostały wybudowane obiekty pełniące rolę przejść dla zwierząt. W tym most przez Wisłę zapewniający ciągłość korytarza ekologicznego Doliny Wisły. Jednak konieczność realizacji prac wykończeniowych w obrębie nowej S7 może powodować wnikanie zwierząt na teren drogi - tłumaczy Piotr Michalski, rzecznik GDDKiA.

Ogrodzenie także było w planach. Jednak, ze względu na częstotliwość wypadków, przyspieszono nad nim prace.

- To nie jest tylko wkopanie słupków i rozpostarcie siatki. To jest proces. Tam trzeba przygotować teren. W Kiezmarku już zaczęły się prace - mówi rzecznik.

Wszystkie prace budowlane, które są prowadzone na odcinku drogi ekspresowej od Koszwał do Nowego Dworu Gdańskiego mają się zakończyć planowo do 27 kwietnia.

Łosie spacerujące przy drodze S7 w pobliżu miejscowości Kiezmark
Łosie spacerujące przy drodze S7 w pobliżu miejscowości Kiezmarkwww.rumia24.net

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24/www.rumia24.net

Pozostałe wiadomości