Pomorze

Wjechał śmieciarką pod szynobus, było wielu rannych. Chce dobrowolnie poddać się karze

Pomorze

O wypadku informowaliśmy w październiku 2017 roku (wideo archiwalne)
O wypadku informowaliśmy w październiku 2017 roku (wideo archiwalne)tvn24
wideo 2/2

Kierowcy śmieciarki, która zderzyła się z szynobusem, Prokuratura Okręgowa w Słupsku postawiła zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Podejrzany przyznał się do winy i chce dobrowolnie poddać się karze.

Do wypadku, w wyniku którego rannych zostało 16 osób, doszło 23 października 2017 roku. Szynobus zderzył się ze śmieciarką na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Nowym Gronowie niedaleko Człuchowa (woj. pomorskie).

Jak poinformował we wtorek Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku, kierowca śmieciarki Sławomir Sz. usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.

- Podejrzany w toku czynności przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia, w zasadzie zbieżne z dokonanymi w sprawie ustaleniami faktycznymi. Wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze – powiedział rzecznik prokuratury.

Jak podkreślił Wnuk, "przedstawienie zarzutów było możliwe na podstawie szeregu dowodów przeprowadzonych w tej sprawie, w tym na podstawie opinii z zakresu rekonstrukcji wypadków w ruchu lądowym".

Wobec podejrzanego, który wcześniej nie był karany sądownie, nie zostały zastosowane żadne środki zapobiegawcze. Za nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym grozi do pięciu lat więzienia.

Bez aktu oskarżenia

Zgodnie z informacją przekazaną przez rzecznika prokuratury postępowanie prokuratorskie w tej sprawie ma zostać zakończone jeszcze w czerwcu. Do końca miesiąca prokurator ma sformułować propozycję kary i zdecydować, czy w tej sprawie skorzystać z możliwości złożenia do sądu jedynie wniosku o dobrowolne poddanie się karze, już bez aktu oskarżenia.

Do wypadku zakwalifikowanego jako katastrofa w ruchu lądowym doszło 23 października 2017 roku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Nowym Gronowie niedaleko Człuchowa. Szynobus uderzył w śmieciarkę. Od ciężarówki oderwała się kabina, reszta samochodu została poważnie zniszczona. W efekcie zderzenia szynobus wypadł z torów. W wypadku ucierpiało 16 osób, w tym 13 podróżujących szynobusem i trzy ze śmieciarki.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK\kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości