Pomorze

Kibice naruszyli fontannę Neptuna

Pomorze

wikipedia/Pplecke cc by sa | Adam WarżawaFontanna Neptuna w Gdańsku

Uszkodzona została misa fontanny Neptuna. To efekt szczególnego zainteresowania przybyłych na Euro 2012 kibiców 400-letnim zabytkiem.

Uszkodzenie zauważyli konserwatorzy, którzy nie mają wątpliwości. Konieczny będzie remont misy pod figurą Neptuna.

Na misie pojawiły się pęknięcia spowodowane aktywnością kibiców podczas Euro 2012. Fani piłki nożnej z różnych krajów nieraz tańczyli wewnątrz fontanny albo wskakiwali na nią.

To jedna z takich prób:

Kibic kontra Neptun
Kibic kontra Neptunzmrokzmr | www.youtube.com

- Nie jest to miejsce na takie zabawy - komentuje Andrzej Chudziak, dyrektor Gdańskch Melioracji. - Efektem sa pęknięcia, którym uległo pokrywające misę specjalne tworzywo chroniące zabytek przed wilgocią i odchodami gołębi - tłumaczy.

Kibice uszkodzili też ogrodzenie wokół fontanny, ale usterka została już jednak naprawiona.

Po meczu Hiszpania-Włochy

Uszkodzenia powstały po meczu Hiszpania-Włochy, który był pierwszym spotkaniem rozgrywanym w Gdańsku. Wówczas w misie pod Neptunem znajdowało się nawet 10 osób. Po tych wybrykach miasto postanowiło zapewnić Neptunowi specjalną ochronę. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że chcą zapewnić bezpieczeństwo nie tylko Neptunowi.

- Potrzebne jest odgrodzenie Neptuna "w gorących momentach" od kibiców, dla ich własnego bezpieczeństwa – tłumaczyła wtedy Emilia Salach z Miejsko-Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego w Gdańsku.

Kolejny remont

Remont misy będzie możliwy po oszacowaniu strat. Aby konserwatorzy mogli to zrobić, będzie trzeba wyłączyć fontannę na 3 dni. W sezonie to nie takie łatwe, ale być może następi to już w ciągu tygodnia - dodaje Andrzej Chudziak.

W połowie kwietnia Neptun wrócił na swoje miejsce po gruntownej renowacji całej fontanny, która kosztowała ok. 1,5 mln zł.

Autor: maz/par/k / Źródło: TVN24 Pomorze, Radio Gdańsk

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia/Pplecke cc by sa | Adam Warżawa

Pozostałe wiadomości