TVN24 | Pomorze

W nocy zawaliła się połowa kamienicy, strażacy przeszukali gruzowisko

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze/PAP
W Kętrzynie zawaliła się kamienicaOSP Korsze
wideo 2/9
OSP KorszeW Kętrzynie zawaliła się kamienica

Część kamienicy w Kętrzynie runęła w nocy z piątku na sobotę. Był to pustostan przeznaczony do rozbiórki. Rumowisko przeszukali już strażacy. Nikt nie został poszkodowany.

Brygadier Paweł Gryciuk z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie poinformował, że w Kętrzynie częściowo zawaliła się dwukondygnacyjna kamienica. Runęła połowa budynku o rozmiarach 9 na 4 metry. Druga część wisi nad rumowiskiem.

Budynek był pustostanem przeznaczonym do rozbiórki. Ze względu na ryzyko dalszego zawalenia początkowo nie wprowadzano ratowników na rumowisko. Jednak po dokładnej analizie, przy zachowaniu środków ostrożności, rozpoczęto odgruzowywanie ręczne, a potem do dalszych prac użyto koparki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Kamienica w Kętrzynie zawaliła się w nocyOSP Korsze

Zastępca komendanta kętrzyńskiej straży pożarnej kpt. Kamil Golon powiedział, że rumowisko sprawdzono kamerą termowizyjną, a potem przeszukano i częściowo odgruzowano. - Nikt nie został poszkodowany. Wyeliminowano możliwość, by przebywały tam jakieś osoby postronne - przekazał.

Zabytek przeznaczony do rozbiórki

Kętrzyński magistrat poinformował, że pustostan był zlokalizowany przy ul. Kaszubskiej.

"To budynek zabytkowy, o którego rozbiórkę urząd miasta wnioskował przed rokiem i nie uzyskał zgody. Jednak stan budynku się pogorszył i tydzień temu wystąpiliśmy o ponowną zgodę. Rozbiórka miała się niebawem zacząć" - podano w komunikacie.

Jak zaznaczono, po dzisiejszym osunięciu się ściany dalsze prace rozbiórkowe prowadzi Kętrzyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

W ocenie straży, do katastrofy budowlanej doszło prawdopodobnie samoistnie. Pustostan był ogrodzony taśmą z informacją o zakazie wstępu z powodu zagrożenia zawaleniem.

Na miejscu zdarzenia przez kilka godzin pracowało 24 strażaków z komendy powiatowej w Kętrzynie, OSP w Korszach, Karolewie i Reszlu.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: OSP Korsze

Pozostałe wiadomości