Wydobyli torpedę z jeziora. Leżała tam od wojny

Pomorze

Wydobywanie torpedy trwało 10 godzinStrefa Miedwie
wideo 2/6

Z jeziora Miedwie w Zachodniopomorskiem pasjonaci historii wydobyli torpedę F5 z czasów II wojny światowej. Torpeda wyposażona była w głowicę ćwiczebną i nie stanowiła zagrożenia dla otoczenia. – Jest w znakomitym stanie – zachwalają ją odkrywcy.

W środę z dna jeziora Miedwie wydobyto 700-kilogramową ćwiczebną torpedę lotniczą F5 z czasów II wojny światowej. Zanim wyciągnięto ją z wody, dwukrotnie sprawdzał ją doświadczony saper, by upewnić się, że użyto w niej ćwiczebnej głowicy wypełnionej wodą, a nie środka wybuchowego.

Akcja trwała 10 godzin i przeprowadzona została przez pasjonatów historii i poszukiwań skarbów w ramach projektu Strefa Miedwie–Poszukując Historii. Program stworzony został i realizowany jest przez Gminę Kobylanka, Szczecińską Grupę Eksploracji Podwodnych Gryf, Szczecińską Grupę Warowną Bastion, Muzeum Obrony Wybrzeża – Fort Gerharda w Świnoujściu oraz Igora Wróblewskiego i Jarosława Tomczaka.

Muzealnicy pod wrażeniem

- Torpeda została czasowo przekazana do Muzeum Obrony Wybrzeża – Fort Gerharda w Świnoujściu, gdzie zostanie zabezpieczona i poddana wstępnej konserwacji – opowiada Marcin Lewicki, koordynator projektu. – Jest w rewelacyjnym stanie technicznym. Czytelne są tabliczki z danymi technicznymi. Muzealnicy byli pod ogromnym wrażeniem – dodaje.

Torpeda pochodzi z niemieckich zakładów Torpedowaffenplatz Madusee – ich pozostałości wciąż można znaleźć w pobliżu jeziora w miejscowości Bielkowo. Na pocisku zachowała się nawet wytłoczona data produkcji – 22 listopada 1943 roku. Była testowana na jeziorze.

Decyzja o tym, do którego muzeum torpeda trafi docelowo, będzie należeć do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Gmina Kobylanka już zapowiedziała, że będzie wnioskowała, żeby torpeda zasiliła na razie zbiory muzeum w Świnoujściu, z którym mają podpisane porozumienie na temat współpracy.

W ramach porozumienia torpeda miałaby zostać wyeksponowana w muzeum w Świnoujściu, a w przypadku powstania izby pamięci w Bielkowie na terenie obozu Gemeinschaftslager Belkow – miałaby tam zostać nieodpłatnie użyczona jako eksponat.

Torpedy F5 zostały skonstruowane przez firmę Schwarzkopf na potrzeby norweskiej armii, a następnie zaadoptowane przez Niemców. Miały zasięg 2 kilometrów i poruszały się z prędkością około 40 węzłów.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/ks / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Strefa Miedwie