"To była postać pomnikowa. To dopiero teraz widzimy, jak go nie ma"

Pomorze

Paweł Adamowicz zawsze był uśmiechnięty - wspomina Taylortvn24
wideo 2/35

Jacek Taylor, wieloletni przyjaciel Pawła Adamowicza, pojawił się w środę w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie wystawiono księgę kondolencyjną po śmierci Pawła Adamowicza. Wspominał prezydenta Gdańska, jego zdaniem "postać pomnikową".

- Wcale nie wiedzieliśmy, że jesteśmy przez wiele lat razem z postacią pomnikową. To dopiero teraz widzimy, jak go nie ma – uważa Jacek Taylor, prawnik i były poseł, który przyjaźnił się z Pawłem Adamowiczem od lat.

- Wielki prezydent przez 20 lat – przypominał i podkreślał, że to był bardzo ważny okres dla Gdańska. - To był wspaniały czas. W znacznej mierze dzięki sile jego charakteru – podkreślał.

"Człowiek z natury nieco nieśmiały"

Zdaniem Taylora kariera prezydenta Gdańska nie przyszła przypadkiem. - W przypadku Pawła Adamowicza ten sukces był ciężko zapracowany – mówił. To, co pomagało mu zjednywać ludzi, to według Taylora cechy charakteru zmarłego prezydenta miasta.

- To był człowiek z natury nieco nieśmiały, który jednakże zniewalająco działał na ludzi. Ta jego uśmiechnięta twarz to nie była do fotografii. Ona była prawie zawsze – wspominał. - Był przyjacielski, serdeczny, miły i miał ogromną odwagę cywilną – akcentuje.

W Gdańsku trwają obecnie uroczystości upamiętniające Pawła Adamowicza. Od wtorku w ECS wystawiona jest księga kondolencyjna i pozostanie ona tam "tak długo, jak to będzie konieczne". Z kolei w Urzędzie Miejskim w Gdańsku druga księga kondolencyjna będzie wystawiona do piątku do godz. 20.

Wpisują się do nich rzesze mieszkańców miasta.

Więcej na temat uroczystości pogrzebowych – czytaj tutaj.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Newspix