Z bursztynem chciał przejechać przez granicę. 7,5 kilograma ukrył w akumulatorach

Autor:
ng/
tam
Źródło:
KAS, PAP
7,5 kg bursztynu przemycał przez granicę w akumulatorach
7,5 kg bursztynu przemycał przez granicę w akumulatorachKAS
wideo 2/3
KAS7,5 kg bursztynu przemycał przez granicę w akumulatorach

Na przejściu granicznym z obwodem kaliningradzkim w Grzechotkach (woj. warmińsko-mazurskie) funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przejęli 7,5 kg bursztynu. Do Polski próbował wwieźć go obywatel Rosji.

Do zdarzenia doszło w nocy z 25 na 26 lipca na przejściu granicznym w Grzechotkach, jednak służby dopiero teraz poinformowały o zdarzeniu.

Do odprawy granicznej zgłosił się Rosjanin, który busem świadczył usługi przewozowe. W wyniku kontroli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili w pojeździe 7,5 kg bursztynu. Niezgłoszony towar ukryty był w dodatkowych akumulatorach, znajdujących się w przestrzeni pasażerskiej samochodu.

7,5 kg bursztynu przez granicę chciał przewieźć w akumulatorach
7,5 kg bursztynu przez granicę chciał przewieźć w akumulatorachNajwiększa z nieobrobionych brył bursztynu ważyła prawie pół kilogramaKAS

- Był to surowiec zarówno w postaci nieobrobionej, jak i wstępnie przetworzony do użycia w wyrobach biżuteryjnych. Największa z nieobrobionych brył bursztynu ważyła prawie pół kilograma. To niebywały, bardzo ceniony okaz bursztynu mlecznego. Pozostałe kamienie o gładkiej, wypolerowanej powierzchni stanowiły kolekcję o różnorodnych kształtach, wykorzystywanych jako półfabrykaty kamieni jubilerskich - poinformowała Marta Rosiak, rzeczniczka warmińsko-mazurskiej KAS.

Największa z nieobrobionych brył bursztynu ważyła prawie pół kilograma. To niebywały, bardzo ceniony okaz bursztynu mlecznego. Pozostałe kamienie o gładkiej, wypolerowanej powierzchni stanowiły kolekcję o różnorodnych kształtach, wykorzystywanych, jako półfabrykaty kamieni jubilerskich
Przejęto 7,5 kg bursztynu, który do Polski próbował przemycić obywatel RosjiNajwiększa z nieobrobionych brył bursztynu ważyła prawie pół kilogramaKAS

O losach przemytnika i bursztynu zadecyduje sąd

Mężczyzna usłyszał zarzut. Jak przekazuje Rosiak, na poczet grożącej grzywny zabezpieczono 20 tys. zł. Zabezpieczony został też bursztyn.

- To pierwsza ujawniona w tym roku próba przemytu bursztynu na polsko-rosyjskiej granicy - podkreśla Rosiak.

Jak dodaje, w przeszłości przemyt bursztynu na polsko-rosyjskiej granicy był częstym procederem. Obecnie przez granicę z Rosją możliwy jest ruch towarowy i pasażerski w autobusach świadczących przewozy międzynarodowe.

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng/ tam

Źródło: KAS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KAS

Pozostałe wiadomości