Niepełnosprawna nie dostanie mieszkania socjalnego, bo zarabia 230 złotych za dużo

Pomorze

Niepełnosprawna pani Alicja nie dostanie mieszkania socjalnegotvn24
wideo 2/3

Na mieszkanie socjalne czekała kilka lat. Teraz, kiedy udało jej się znaleźć pracę, niepełnosprawna pani Alicja została skreślona z listy oczekujących. Wszytko przez to, że dostaje miesięcznie 2150 złotych. To o 230 złotych za dużo.

Alicja Błaszczyk z Daleszewa pod Gryfinem (Zachodniopomorskie) cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, porusza się na wózku inwalidzkim.

Mieszka z rodziną na poddaszu. Codziennie musi pokonać 21 schodów - w tym 15 bardzo stromych i wąskich.

- Człowiek jest coraz starszy i chciałby się usamodzielnić. Wiecznie rodziców nie będzie przy nas, dlatego też poszłam do pracy - opowiada pani Alicja.

Udało się. Dostała pracę w Zakładzie Aktywności Zawodowej. Wtedy jednak stało się coś, czego się nie spodziewała. Pani Alicja została skreślona z listy oczekujących na mieszkanie socjalnie, bo jej dochód przekroczył kryterium o 230 złotych.

"Mam zrezygnować z pracy i wszystko ma iść w niwecz?"

Pani Alicja spotkała się z urzędnikami. Ci zaproponowali jej lokal w TBS. Musiałaby jednak ponieść koszty wkładu własnego, a na to jej nie stać.

Tomasz Miler, zastępca burmistrza Gryfina tłumaczy, że podwyższenie ustalonego progu dochodowego nie byłoby dobrą decyzją. Tym bardziej, że mieszkań i tak brakuje.

- Musimy mieć świadomość, że poszerzając katalog osób uprawnionych do tego, aby to mieszkanie otrzymać, możemy sprawić, że tych potrzebujących pojawi się więcej - mówi Miler.

Dodaje, że tym samym szanse pani Alicji na mieszkanie i tak znacząco by spadły.

- Może pojawić się ktoś, kto będzie w ocenie komisji zasługiwał na to mieszkanie bardziej, oczywiście mówię przez pryzmat przyznawanych punktów i oceny tej kolejności – tłumaczy zastępca burmistrza.

Jedyną szansą wydaje się jest to, żeby pani Alicja zrezygnowała z pracy. Tego jednak nie chce.

- Mam zrezygnować z pracy i wszystko ma iść w niwecz? - pyta kobieta.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/ks / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24