Goście "sprzed 200 lat" na gdańskim święcie żeglarstwa

Pomorze

MŻkorespondentBaltic Sail Gdańsk potrwa do niedzieli

Siedemnasta edycja Baltic Sail Gdańsk przyciagnęła nad morze tłumy turystów i mieszkańców Trójmiasta. Wyjątkowe zdjęcia uczestników święta żeglarzy, z pierwszego dnia tej imprezy na portalu tvnmeteo.pl umieścił jeden z gości.

Już od czwartku na ulicach Gdańska można spotkać wielu ludzi "sprzed dwustu lat", wyjątkowych gości, którzy swoim wyglądem i ubiorem przypominają dawnych mieszkańców Gdańska.

- Ulicami spaceruje kilkudziesięciu rekonstruktorów w strojach szwedzkich, rosyjskich, polskich i gdańskich, goście mogą obejrzeć broń i barokowe stroje żołnierzy, a także stroje dam z epoki – opowiadał Krzysztof Kucharski, gdański korsarz.

Największa impreza żeglarska Gdańska przyciągnęła tłumy turystów. Odwiedzający Baltic Sail Gdańsk podczas imprezy spotkają w Gdańsku grupy rekonstrukcyjne z Rosji, Łotwy i Estonii.

- Do tego wydarzenia przygotowujemy się od pół roku. Oprócz pokazów musztry i przemarszu wojsk w umundurowaniu z czasów Wielkiej Wojny Północnej z XVIII wieku będziemy na ulicach miasta odgrywać scenki z życia codziennego - mówił historyczny konsultant Baltic Sail Krzysztof Kucharski.

Bitwy morskie

Na sobotę zaplanowano dwie bitwy morskie - pierwsza określona jako Obrona Twierdzy Wisłoujście rozpocznie się o godzinie 14.00.

- Wezmą w niej udział dwa okręty oraz 100 rekonstruktorów historycznych. To widowisko dodatkowo ma uatrakcyjnić 60 kilogramów prochu, który zostanie wystrzelony podczas inscenizacji. Po tej bitwie od 16.00 do 18.00 będzie można zwiedzać Twierdzę Wisłoujście - powiedział dyrektor Muzeum Historii Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz.

O godz. 20.00 mieszkańcy i turyści będą mieli okazję obejrzeć drugą morską potyczkę - odbędzie się ona w zakolu Motławy w centrum Gdańska, a wezmą w niej udział trzy jednostki z czasów Wielkiej Wojny Północnej - z Rosji, Szwecji oraz Gdańska.

- Będzie to pierwsza w Polsce historyczna inscenizacja związana z tym wielkim konfliktem, w który zaangażowanych było kilka państw - wspomniał Kucharski.

Czteromasztowiec "Kruzenshtern"

W 17. edycji Baltic Sail Gdańsk bierze udział jeden z trzech największych żaglowców świata, rosyjski czteromasztowiec "Kruzenshtern". Podczas Baltic Sail Gdańsk STS Kruzeshtern cumował będzie przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, przy Terminalu Promowym. Żaglowiec będzie dostępny dla zwiedzających od 5 do 7 lipca, od godziny 10.00 do 18.00.Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk zakończy się w niedzielę.

Startuje żeglarskie święto. Na początek "Kruzenshtern"Jacek Morgaś | tvn24

Tego dnia w samo południe odbędzie się parada wszystkich jednostek na Motławie, a o 13.30 zaplanowano pokazy ratownictwa morskiego i portowych jednostek specjalnych.

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: MŻkorespondent