Oświetlone jachty i czerwone race. Wyjątkowa parada o zmroku

TVN24

Żeglarska Parada Świętojańska w Gdynitvn24
wideo 2/3

Ponad 60 rozświetlonych jachtów wzięło udział w sobotę w Paradzie Świętojańskiej w Gdyni. Żeglarze z całej Polski płynęli wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego, a po godzinie 22 wszyscy odpalili czerwone race.

Jachty można było zobaczyć z Bulwaru Nadmorskiego i gdyńskiej plaży, na której odbywały się koncerty w ramach festiwalu Cudawianki.

- Co roku w ramach Święta Morza organizujemy Paradę Świętojańską, gdzie żeglarze wieczorem mogą się zaprezentować licznie zgromadzonej publiczności, mieszkańcom i turystom w Gdyni, którzy w tym czasie świętują na terenie bulwaru i plaży miejskiej - mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Jak dodaje, co roku liczba jachtów, które biorą udział w paradzie jest większa. W 2018 roku było to około 40 jachtów, w tym ponad 60.

"Parada jest bardzo efektowna"

W paradzie wzięła udział m.in. Joanna Pajkowska, żeglarka, która jako pierwsza Polka samotnie opłynęła świat wokół trzech Wielkich Przylądków.

- Pierwszy raz biorę udział w tej paradzie - mówiła jeszcze przed startem. - Będzie nas osiem osób na pokładzie. Zdecydowanie nie jest to samotna impreza - dodała z uśmiechem.

Pajkowska płynęła jachtem "Opole". Jak mówiła, zarówno ona, jak i inni żeglarze, będą mieli na swoim pokładzie race.

- Parada jest bardzo efektowna, ponieważ wszystkie jachty maja za zadanie być jak najlepiej oświetlone i wyposażone w race. Tutaj, dzięki współpracy z Urzędem Morskim i służbą ratowniczą, możemy używać tych środków pirotechnicznych, które na co dzień są zakazane - tłumaczy Witkowski.

Czerwone race zostały odpalone po godzinie 22.

Żeglarska Parada Świętojańska w Gdyni
tvn24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/b / Źródło: tvn24