Pomorze

Z Trójmiasta do Panamy. Przygotowują Dar Młodzieży do rejsu dookoła świata

Pomorze

Przygotowania statku dookoła świata
Dar Młodzieży przed rejsem dookoła świata

Żaglowiec Dar Młodzieży jest remontowany w gdyńskiej stoczni. Takie prace odbywają się systematycznie co dwa lata. Tym razem jednak, oprócz rutynowych napraw, statek jest przygotowywany do rejsu dookoła świata. Punktem kulminacyjnym wyprawy mają być Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

Dar Młodzieży remontowany jest w stoczni Nauta w Gdyni. Żaglowiec ma opłynąć świat w Rejsie Niepodległości.

- Jest to remont dla potwierdzenia klasy, który Dar Młodzieży przechodzi co dwa lata. Tym razem jednak dodatkowo mamy rejs dookoła świata. Z tego powodu remont wzbogacony jest o dodatkowe elementy - mówi prof. Henryk Śniegocki z Akademii Morskiej w Gdyni.

Rejs ma się zakończyć dopiero w styczniu 2019 roku. Z tego powodu, oprócz tradycyjnych prac, takich jak m.in. sprawdzanie kadłuba, przegląd silników czy malowanie, pracownicy muszą wybiegać w przyszłość.

- Będzie on pływał po wodach amerykańskich, więc musi spełnić odpowiednie standardy. Jednym z nich jest wprowadzenie oczyszczania wód balastowych , które się wymienia. W świecie przepisy, które to regulują, mają obowiązywać od 2020 roku. Amerykanie jednak już to wprowadzili, dlatego musimy tę oczyszczalnię zamontować - tłumaczy profesor.

Koniec podróży za rok w Panamie

Żaglowiec wyruszy w Rejs Niepodległości w maju 2018 roku.

- Symboliczne wypłynięcie rozpocznie się 3 maja spływem z Krakowa do portu Trójmiasta - mówi Śniegocki.

W rejsie wezmą udział osoby wyłonione w konkursie oraz przedstawiciele młodzieży z różnych krajów świata. - W konkursie udział mogą wziąć osoby w wieku od 18 do 26 lat. Jest on ogłoszony przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Akademię Morską i Wolontariat Salezjański z Krakowa - mówi profesor.

Dar Młodzieży rejs ma zakończyć w styczniu 2019 roku w Panamie. To tam odbędą się wówczas 34. Światowe Dni Młodzieży, w których ma wziąć udział załoga żaglowca.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości