Usuną miny z dna Bałtyku. Wojsko wprowadza strefy bezpieczeństwa, alerty dla mieszkańców i turystów

Aktualizacja:
Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze/PAP
Neutralizacja miny podwodnej z czasów II wojny światowej [wideo z 9 sierpnia 2022 roku]
Neutralizacja miny podwodnej z czasów II wojny światowej [wideo z 9 sierpnia 2022 roku]POSP TRYTON, bsm. Bartłomiej Ciesielski, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża
wideo 2/7
POSP TRYTON, bsm. Bartłomiej Ciesielski, 8 Flotylla Obrony WybrzeżaNeutralizacja miny podwodnej z czasów II wojny światowej

Żołnierze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża będą przez tydzień usuwać z dna Bałtyku miny i bomby lotnicze – pozostałości po II wojnie światowej. Akcja skupi się na strefie wokół portu w Gdyni. Wojsko na ten czas wprowadzi strefy bezpieczeństwa.

Jak poinformował rzecznik Prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski, we wtorek rozpocznie się operacja neutralizacji groźnych pozostałości po II wojnie światowej znalezionych w porcie Gdynia.

"Specjaliści od podwodnych zadań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą neutralizację dwóch blisko 1000 kilogramowych min morskich typu GC, które zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz trzech bomb lotniczych o wadze około 500 kilogramów, zlokalizowanych wewnątrz portu" – przekazał Lewandowski.

W maju niewybuch wydobyto z portu w Jastarni8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Po jednym ładunku dziennie

Rzecznik podkreślił, że każdego dnia przeprowadzone zostanie niszczenie jednego obiektu. "W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze znalezione wewnątrz portu, natomiast w następnych dniach planowane jest niszczenie min morskich typu GC zalegających na redzie portu" - podkreślił rzecznik. Zakończenie całej operacji zaplanowane jest na poniedziałek, 10 października.

Z uwagi na dużą masę ładunków wybuchowych oraz promień oddziaływania, konieczne jest wprowadzenie stref bezpieczeństwa. Lewandowski wskazał, że zostaną one wprowadzone na terenie Portu Gdynia, Portu Wojennego oraz PGZ Stoczni Wojennej. Podkreślił, że przebywanie na terenach otwartych, nieosłoniętych zagraża życiu i zdrowiu.

Czytaj więcej: Tallboy zdetonowany. Nagranie z czterech kamer

Ponadto, w promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy, dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych.

Zakaz wchodzenia do wody

Strefa bezpieczeństwa zostanie wyznaczona również na Zatoce Gdańskiej od linii brzegowej na odcinku Babie Doły – Gdańsk Westerplatte do 11 km w głąb morza. Rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przekazał, że przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu.

Na wodach Zatoki Gdańskiej będą obowiązywały określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. Ograniczenia będą dotyczyły także korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody.

Strefy bezpieczeństwa obowiązują od wtorku do czwartku w godzinach od 11 do 15 oraz od piątku do poniedziałku w godz. od 9 do 15.

Alert RCB

"W związku z planowaną neutralizacją niewybuchów, do odbiorców telefonów komórkowych przesłano ALERT RCB: "Uwaga! 04.10 od 8:00 do 15:00 neutralizacja niewybuchu. Zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich na odcinku: Babie Doły-Sopot. Śledź komunikaty" - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Policja zabezpieczy

Kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski przekazał, że główny ciężar operacji zostanie zrealizowany przez żołnierzy z Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni. Do akcji zaangażowana zostanie także załoga niszczyciela min ORP Kormoran.

Działania Marynarki Wojennej RP realizowane będą we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, Sztabami Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Miasta Gdyni. Zabezpieczenie rejonu na wodzie zapewnią jednostki pływające Urzędu Morskiego oraz Straży Granicznej.

Do zabezpieczenia plaż skierowani zostaną funkcjonariusze policji oraz pozostałych służb mundurowych z całego Trójmiasta.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Pozostałe wiadomości