"Wiedzieli, że jest niebezpieczny", użyli granatów. 46-latek podejrzany o kierowanie gangiem

TVN24 | Pomorze

Aktualizacja:
Autor:
MAK/ks
Źródło:
TVN24/KWP Gdańsk
Policja zatrzymała 46-latka podejrzewanego o kierowanie grupą przestępcząPomorska Policja
wideo 2/4
Pomorska PolicjaPolicja zatrzymała 46-latka podejrzewanego o kierowanie grupą przestępczą

Gdańscy policjanci zatrzymali rano mężczyznę, podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą zyski z prostytucji. Do zatrzymania doszło w mieszkaniu 46-latka. W trakcie akcji funkcjonariusze użyli granatów hukowych. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, grozi mu do 10 lat więzienia.

Policjanci weszli do mieszkania mężczyzny w Gdyni we wtorek o godzinie szóstej rano.

Na filmie udostępnionym przez policję widać kilku zamaskowanych i uzbrojonych funkcjonariuszy. Na początku słychać ostrzeżenie: "Odsuń się od drzwi, policja!". Później funkcjonariusze zaczynają wyważać drzwi, używają też granatów hukowych. W końcu dostają się do środka.

"Policjanci mieli informację, że mężczyzna jest niebezpieczny" - informuje biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Jeszcze tego samego dnia 46-letni Daniel P. został doprowadzony do prokuratury.

- Usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, jak również ułatwiania uprawiania prostytucji i czerpania korzyści majątkowej z tego procederu - mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

46-latek jest podejrzany o kierowanie grupą przestępczą
Pomorska Policja

"Usługi seksualne organizowane były w ramach tzw. domówek"

To kolejna osoba zatrzymana w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem usług seksualnych.

Pierwsze zatrzymania i zarzuty miały miejsce w październiku 2018 roku, a kolejne w styczniu 2020 roku. Łącznie policjanci zatrzymali 14 osób.

Jak ustalili śledczy, grupa działała w latach 2010 – 2018.

- Usługi seksualne organizowane były w ramach tzw. domówek. W tym celu wynajmowano mieszkania zlokalizowane na terenie Gdyni oraz Gdańska. W zamian za umożliwienie korzystania z mieszkania, ochronę, transport, wykonanie zdjęć oraz zamieszczenie ogłoszeń na portalach internetowych od świadczących usługi kobiet przyjmowano 50 proc. dziennego utargu - przekazała Grażyna Wawryniuk.

Policja rozbiła grupę przestępczą. "Czerpali zyski z prostytucji"
Gdańscy policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą czerpiącą zyski z prostytucji. Do sprawy zatrzymano łącznie 14 osób. Wszystkie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jeden z mężczyzn odpowie za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.
TVN4, Policja Pomorska

Jak dodała prokurator, zebrane dowody wykazały, że osobą która faktycznie kierowała grupą, jest właśnie Daniel P. Na wcześniejszym etapie inna osoba była wskazywana jako organizator procederu - Bogdan M.

- Okazało się, że wyznaczył on Bogdana M. do organizowania agencji towarzyskich w ramach tzw. domówek, zapewniając sobie kontrolę nad ich funkcjonowaniem oraz dochodami. Czerpał korzyść majątkową z uprawiania prostytucji przez inne osoby, a z procederu tego uczynił sobie stałe źródło dochodu - tłumaczy prokurator.

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw. Odmówił złożenia wyjaśnień.

Prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres trzech miesięcy.

Za przestępstwo kierowania zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat więzienia. Z kolei za przestępstwo ułatwiania prostytucji oraz czerpania korzyści majątkowej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

MAK/ks

Źródło: TVN24/KWP Gdańsk