Pomorze

Papierosy, które miały być butami. Kontrabanda przypłynęła z Wietnamu

Pomorze

Kontrabanda ukryta była za legalnym ładunkiem
Kontrabanda ukryta była za legalnym ładunkiemPomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni
wideo 2/7

Funkcjonariusze gdańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji i pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt ponad dziewięciu milionów nielegalnych papierosów. Były one ukryte w kontenerze, który przypłynął do Gdyni z Wietnamu, za kartonami z butami.

O udaremnieniu przemytu poinformowały w piątek służby prasowe Centralnego Biura Śledczego Policji oraz pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Mieli cynk, znaleźli papierosy

Jak wyjaśniono w komunikacie, funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni zdobyli informację o planowanym przemycie dużej ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy. Ukryty w kontenerze przemyt miał dotrzeć do Trójmiasta drogą morską z Wietnamu.

Funkcjonariusze obu służb przeprowadzili kontrolę, która potwierdziła wcześniej pozyskane informacje. Kontrabandę znaleziono w jednym z kontenerów, który przypłynął z Wietnamu do Gdyni. Papierosy ukryte były za kilkoma rzędami pudełek z butami. Kontener z nielegalnym towarem, miał się nie wyróżniać spośród wielu innych przesyłek.

W sumie zabezpieczono ponad 9 milionów sztuk papierosów. Gdyby trafiły na rynek, Skarb Państwa straciłby niemal 11 milionów złotych tytułem akcyzy i innych opłat.

Nie pierwszy raz

Była to kolejna w ostatnim czasie wspólna akcja funkcjonariuszy gdańskiego CBŚP i pomorskiej KAS wymierzona w przemytników.

W listopadzie i grudniu ubiegłego roku obie służby przejęły ponad 21 mln papierosów bez polskich znaków akcyzy wysłanych z Wietnamu do Gdańska. Kontrabanda była ukryta w kontenerach mających według dokumentów zawierać włókna kokosowe oraz zupki błyskawiczne.

Z kolei w maju ubiegłego roku doszło do podobnej, także udaremnionej przez funkcjonariuszy pomorskiej KAS i CBŚP w Gdańsku, próby przemytu wyrobów tytoniowych. Wówczas przechwycono 18 mln sztuk papierosów, które w krótkim odstępie czasu przypłynęły do gdańskiego portu na pokładach dwóch statków.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości