Pomorze

Gdańskie święto bursztynu

Pomorze

Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART | mat. prasoweAmbermatr w nowym centrum wystawienniczym AmberExpo

Wielkie święto bursztynu i biżuterii w Gdańsku. Po raz trzynasty odbywają się Międzynarodowe Targi Bursztynu. Wśród turystów odwiedzających targi zdecydowanie dominują Chińczycy.

W targach biorą udział 153 firmy. Na stoiskach srebrna i złota biżuteria z bursztynem, kamienie jubilerskie i perły, biżuteria artystyczna i awangardowa. - Tegoroczne targi cieszą się dużą popularnością. Odwiedza je spora liczba zainteresowanych. Korytarze są pełne, dookoła słychać rozmowy w obcych językach – opowiada Ewa Rachoń dyrektor projektu targów. - Ku naszemu zaskoczeniu wśród turystów zdecydowanie dominują Chińczycy. Oznacza to, że biżuteria z Europy jest dla nich atrakcyjna, co bardzo nas zadowala – dodaje.

Na wystawach można obejrzeć nie tylko bursztyn. Powszechne jest połączenie tego kamienia szlachetnego ze srebrem. Z takich materiałów wykonana jest biżuteria, rzeźby i różnorodne przedmioty dekoracyjne. Najciekawsze w tym roku są wielobarwne zestawienia kamieni jubilerskich.

„Bursztyn. Skarb Polski”

Organizatorzy przyznają, że w tym roku dużym wyzwaniem jest dla nich kryzys. - Wymusza poszukiwania nowych, ciekawych zestawień – tłumaczy Rachoń.

– Na szczęście dostrzec również trzeba pierwsze pozytywne efekty ministerialnego programu promocji branży bursztynniczej. Istotnym czynnikiem wzrostu liczby wystawców jest również duże zainteresowanie kontrahentów z Chin, nie tylko produktami, ale i surowcem – mówi Ewa Rachoń.

"Bursztyn. Skarb Polski" to program, dzięki któremu branża jubilersko-bursztynnicza ma promować polską gospodarkę. Ministerstwo Gospodarki przeznaczyło na niego prawie siedem milionów złotych. – Program promocyjny budzi nadzieje, organizowany jest bowiem pierwszy raz w dziejach tej gałęzi gospodarki. Branży, na którą składają się głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, których nigdy nie byłoby stać na taki wysiłek – komentuje Rachoń.

"Mariacka pod Gwiazdami"

W ramach targów jak co roku wystawców bursztynu można także spotkać na ul. Mariackiej. - „Mariacka pod Gwiazdami” to czas spotkania bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze – mówi Ewa Rachoń. – Cieszymy się, że o bursztynie można mówić na tak wiele sposobów i wciąż odkrywać jego magiczne piękno - dodaje.

Na zakończenie targów, w sobotni wieczór na ul. Mariackiej odbywać się będą koncerty, wernisaże, warsztaty, spotkania. Początek w sobotę o godz. 17. Pokaz mody i bursztynu Religious & LovTed Magdaleny Arłukiewicz i Aleksandra Gliwińskiego planowany jest na godz. 21.45

13. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART odbywają się od 6 do 8 września. Targi czynne są w czwartek i piątek od godz. 10.00 do 18. 00 a w sobotę od godz. 10.00 do 17.00 w Centrum Wystawienniczo–Kongresowym AmberExpo przy ul. Żaglowej, obok stadionu PGE ARENA. Bilet wstępu na targi kosztuje 10 zł.

Autor: ws/par/k / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART | mat. prasowe

Pozostałe wiadomości