Pomorze

Zmiany w wystawie Muzeum II Wojny Światowej. "Nowy film zastąpił nieudaną, dotychczasową produkcję"

Pomorze

Dyrektor muzeum o zmianach
tvn24Zmiany w wystawie Muzeum II Wojny Światowej

Karol Nawrocki zapowiedział zmiany w wystawie stałej Muzeum II Wojny Światowej. Pierwszy etap korekt ma się zakończyć w grudniu. Jak mówi dyrektor muzeum, długi proces zmian jest związany z "licznymi problemami natury prawnej". We wtorek zmieniony już został film kończący ekspozycję.

Pierwsze zmiany w wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej już zostały wprowadzone. Jednak to nie koniec. Do połowy grudnia ma się zakończyć dopiero pierwszy etap korekt na ekspozycji.

Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, przyznał na poniedziałkowej konferencji prasowej, że tempo tych zmian nie jest dynamiczne w związku z "licznymi problemami natury prawnej".

- Moi poprzednicy wysyłają do wykonawców wystawy stałej pisma, w których straszą, że wprowadzone zmiany mogą powodować konsekwencje karne wobec prywatnych firm. To jest rzecz, która mnie z jednej strony niepokoi, a z drugiej strony jest to osobliwe, bo są to firmy, które budowały wystawę stałą i są gotowe nadal współpracować z muzeum, oczywiście w sposób komercyjny - wyjaśnił dr Karol Nawrocki.

Nowy film zastąpi "nieudaną, dotychczasową produkcję"

Dyrektor MIIWŚ zapowiedział, że od wtorku zmieniony zostanie film kończący ekspozycję. Zostanie zastąpiony przez materiał filmowy wyprodukowany przez IPN pt. "Niezwyciężeni".

- Nowy film zbiera wszystkie wątki, które nie pojawiły się na wystawie stałej. Zastąpi on nieudaną, zaangażowaną politycznie, subiektywną dotychczasową produkcję, która miała być podsumowaniem naszej wystawy - mówi Nawrocki.

Zdaniem Nawrockiego poprzedni film był "skandaliczny", prezentował "subiektywny ogląd rzeczywistości, z takim mocnym antynaukowym odchyleniem".

- Jako jedną z ikon młodzieńczej Solidarności mogliśmy zobaczyć w tym filmie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zabrakło tam zaś np. śp. Anny Walentynowicz; zabrakło represji po roku 1945 - więc był to podział na świat bogaty i biedny, a nie jak potwierdzą historycy - podział na świat normalny i nienormalny. Bo to, co działo się w Polsce i w całej Europie środkowowschodniej po 1945 r. było kolejną odsłoną systemu totalitarnego - w tym filmie się tego nie dowiedzieliśmy - powiedział dyrektor.

Dodał, że na wystawie głównej wprowadzono już pierwsze zmiany m.in. dotyczące Komitetu Obrony Demokracji, a także prześladowań Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

- Wobec tego podstawa do procesu wobec nas już jest - decydują o niej te dwie zmiany - uważa Nawrocki.

Zaplanowano 12 zmian w ekspozycji

- Jestem gotowy od samego początku na ten proces, ale on się - jak widać - mocno opóźnia, bo każda zmiana nie jest wystarczająca dla moich poprzedników, żeby mi ten proces wytoczyć. I to już zaczyna być trochę śmieszne. Bo KOD okazał się niewystarczającą zmianą i Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku też niewystarczającą. We wtorek usuniemy film, damy też kolejne eksponaty. Ja na ten proces czekam. Będę się sądził przed wolnymi sądami w Polsce. Jestem gotów ponieść pełną odpowiedzialność za to, żeby zobaczyć w muzeum Irenę Sendlerową i wyciągnąć ją zza hydrantu, żeby zobaczyć ojca Maksymiliana Kolbego i żeby padła liczba blisko 400 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej - ponoszę za to pełną odpowiedzialność. Czekam na pismo procesowe - dodał Nawrocki.

Kierownik działu naukowego MIIWŚ dr Marek Szymaniak wyjaśnił, że w I etapie zmian, które mają się zakończyć najpóźniej do połowy grudnia 2017 r., zaplanowano 12 działań.

Będą to m.in. zmiany w pokoju sowieckim, gdzie pokazana zostanie np. eksterminacja ludności polskiej przez NKWD przed 1939 r. wraz z nowym eksponatem - rewolwerem nagantem. Ponadto z imienia i nazwiska przedstawionych zostanie 316 żołnierzy Cichociemnych oraz zmieniona zostanie tablica dotycząca strat osobowych, które poniosła Polska i inne kraje w wyniku II wojny światowej.

Mają się też pojawić dodatkowe informacje o rtm. Witoldzie Pileckim, o. Maksymilianie Kolbe oraz martyrologii polskiego duchowieństwa w obozach zagłady.

- To jest rzecz, na której nam bardzo zależy. Chcemy tę zmianę wprowadzić w miarę szybko - powiedział Szymaniak.

Dodał, że II etap zmian na wystawie stałej rozpocznie się w styczniu 2018 r. i będzie obejmował m.in. uwypuklenie udziału żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w walkach na zachodzie Europy oraz prezentację postaci majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala".

Wystawa główna MIIWŚ została udostępniona dla zwiedzających w marcu br. Jej autorami są czterej pracownicy placówki, w tym trzej byli już szefowie Muzeum z dyrektorem Pawłem Machcewiczem na czele (skład dyrekcji zmienił się w kwietniu br. w efekcie działań podjętych przez ministerstwo kultury).

Autorzy wystawy głównej wielokrotnie podkreślali, że ekspozycja chroniona jest ich prawami autorskimi. Zapowiedzieli, że w razie wprowadzenia nie uzgodnionych z nimi zmian w ekspozycji, wystąpią do sądów z pozwami.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości