Pomorze

Gdańszczanie wybierają prezydenta. Trwa cisza wyborcza

Pomorze

Gdańsk: wybory na prezydenta miasta
Gdańsk: wybory na prezydenta miastatvn24
wideo 2/2

Mieszkańcy Gdańska wybierają swojego prezydenta. Przedterminowe wybory zostały zarządzone z powodu wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zmarł on 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

O godzinie 7 w Gdańsku zostały otwarte lokale wyborcze. Głosy można oddawać do 21.

W porównaniu z jesiennymi wyborami samorządowymi są drobne różnice, jeśli chodzi o liczbę obwodów wyborczych - jest ich o trzy mniej. Urząd Miasta prosi mieszkańców, żeby wcześniej upewnili się, gdzie mieści się ich aktualny lokal wyborczy. Informacje można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej.

Jeśli w pierwszej turze żaden z trzech kandydatów nie uzyska ponad 50 procent głosów, konieczna będzie druga tura, która odbyłaby się wówczas w niedzielę za dwa tygodnie.

W związku z wyborami w piątek o północy w całej Polsce zaczęła obowiązywać cisza wyborcza. Będzie trwała do 3 marca, do zamknięcia lokali wyborczych, co planowo ma nastąpić o godzinie 21.

Przedterminowe wybory są konsekwencją wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Drobne incydenty, bez wpływu na przebieg głosowania

Jak poinformował Jakub Aleksandrowicz, drugi komisarz wyborczy w Gdańsku, w niedzielę rano w obwodowych komisjach wyborczych doszło do kilku drobnych incydentów.

- Nie będą one jednak miały wpływu na przebieg głosowania - zapewnił.

Aleksandrowicz wyjaśnił, że w dziewięciu obwodowych komisjach wyborczych, w czasie ich otwierania, mężowie zaufania jednego z kandydatów wlali do pojemników pomocnych w stemplowaniu kart wyborczych tusz o kolorze innym niż czerwony.

- Sytuacja została szybko opanowana przez członków komisji – powiedział komisarz, dodając że Urząd Miejski w Gdańsku zaopatrzył komisję w kolejne poduszki, do których można było użyć tuszu o prawidłowym kolorze i głosowanie odbywa się zgodnie z planem.

Aleksandrowicz dodał, że tylko w jednej z komisji scysja dotycząca tuszu zakończyła się wezwaniem policji. Funkcjonariusze interweniowali, a męża zaufania zastąpiła inna osoba.

Jak głosować

Każdy głosujący otrzyma jedną kartę, na której będą umieszczone nazwiska kandydatów.

Sposób głosowania nie odbiega od tego, który obowiązywał w ostatnich wyborach - głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Jeśli postawimy znak "X" w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, nie postawimy go wcale lub postawimy go w kratce przy nazwisku kandydata skreślonego przez komisję wyborczą - nasz głos będzie traktowany jako nieważny.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Autor: MAK/gp / Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości