Pomorze

W tym samym miejscu, o tej samej porze. "Światełko dla Pawła"

Pomorze

Aktualizacja:
"Światełko dla Pawła" na Targu Węglowym
"Światełko dla Pawła" na Targu Węglowymtvn24
wideo 2/35

W niedzielę o godzinie 19.55, dokładnie tydzień po ataku nożownika na Pawła Adamowicza mieszkańcy spotkali się na Targu Węglowym, aby wysłać "Światełko dla Pawła". Przez kilka minut świecili latarkami i telefonami w niebo. Przez cały dzień tłumy odwiedzały też grób prezydenta Gdańska w Bazylice Mariackiej.

Do gdańskiej bazyliki, gdzie pochowano zamordowanego prezydenta, w niedzielę przychodziły tłumy ludzi. - Wszyscy w zadumie wchodzą do bazyliki i w ciszy przez chwilę stoją, modlą się przy epitafium - relacjonował Marek Krajewski, reporter TVN24.

Osoby, z którymi rozmawiał, zgodnie twierdziły, że przyszły "z potrzeby serca". - Jest to dla nas ogromny ból. Nie mieszkamy już w Gdańsku, a mimo to jest to dla nas cios - powiedziało jedno z małżeństw wychodzących ze świątyni.

Tydzień po tragedii

O godzinie 19.55 na gdańskim Targu Węglowym zebrały się tysiące mieszkańców, aby wysłać "Światełko dla Pawła". Uczestnicy przez kilka minut stali w ciszy, świecąc w niebo latarkami i telefonami.

Pora i miejsce są nieprzypadkowe. Tydzień wcześniej o tej samej porze, w tym samym miejscu odbywał się gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego Paweł Adamowicz został kilkukrotnie ugodzony nożem.

"Światełko dla Pawła"PAP/Marcin Gadomski

"Przeciw przemocy, przeciw agresji, świecimy do Pawła, ile się da"

"Chodź i zaświeć z nami, z Orkiestrą do Pawła. Wszyscy chodźcie, pozdrówmy w ciszy Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, pożegnajmy go i wyraźmy kategoryczny sprzeciw przemocy i złu" - apelowali organizatorzy "Światełka dla Pawła" w mediach społecznościowych.

"W godzinie największej tragedii obecnych ludzkich dziejów w grodzie gdańskim rozświetlmy swoje serca. (...) Orkiestra to My, dlatego, zagrajmy w ciszy na bis, zapalmy wielkie światełko Pawłowi, właśnie o 19:55 (...) właśnie tam, gdzie pojawiło się zło" - napisano w zaproszeniu zaznaczając, że spotkanie jest "inicjatywą obywatelską całkowicie sercem pokierowaną".

"Przeciw przemocy, przeciw agresji, świecimy do Pawła, ile się da. On na pewno by przyszedł, wsparł nas i zaświecił przeciw złu na tym świecie. Jesteśmy mu to winni" - podkreślono w internetowym zaproszeniu, apelując też do Jerzego Owsiaka z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, aby przyłączył się do akcji.

"Miło, gdyby cała Polska w niedzielę rozpaliła swoje orkiestrowe serduszka, bo orkiestra to właśnie My" - dodali organizatorzy.

Tragiczny atak

W ubiegłą niedzielę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Samorządowiec trafił do szpitala, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. W sobotę urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy świętego Marcina w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

Aleksandra Dulkiewicz na Światełku dla Prezydenta. Całe przemówienie
Aleksandra Dulkiewicz na Światełku dla Prezydenta. Całe przemówienietvn24
wideo 2/22

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa,ads/b,now / Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości