"Dziękujemy za solidarność". Autor logo "S" poparł ECS w sporze ze związkiem zawodowym

TVN24

Aktualizacja:
Solidarność jest skonfliktowana z ECS (wideo archiwalne)Fakty TVN
wideo 2/6

Autor znaku graficznego Solidarność Jerzy Janiszewski wyraził we wtorek wsparcie dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku - poinformowała rzeczniczka prasowa ECS Magdalena Mistat. Wcześniej Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wysłała do dyrekcji gdańskiej placówki pismo, w którym cofa zgodę na używanie znaku. "Solidarność jest dla wszystkich. Nie ma zgody na zawłaszczanie symbolu walki o wolność" – skomentowała prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Kolejny epizod konfliktu na linii NSZZ "Solidarność" - Europejskie Centrum Solidarności.

W lutym "S" poinformowała, że zawiesza udział swoich przedstawicieli "w pracach Rady i Rady Historycznej Centrum". Teraz Komisja Krajowa związku wysłała do dyrektora ECS Basila Kerskiego list, datowany na 8 kwietnia, w którym ostro krytykuje muzeum oraz cofa zgodę na wykorzystanie przez ECS logo Solidarności. Pismo podpisane jest przez Tadeusza Majchrowicza, zastępcę przewodniczącego związku.

NSZZ "S": to związek jest właścicielem praw do logo

Tadeusz Majchrowicz podkreślił w piśmie, że związek jest właścicielem praw do charakterystycznego logo NSZZ "Solidarność", które zostało "przekazane za wynagrodzeniem przez autora Jerzego Janiszewskiego".

"Zmuszeni jesteśmy wyrazić zdecydowany protest przeciwko wykorzystywaniu znaku w działalności sprzecznej z dziedzictwem związku" – napisał Majchrowicz.

"Brak zgody na takie działania musi prowadzić do wycofania wszelkich zgód na wykorzystywanie znaku - logo NSZZ 'Solidarność' przez Europejskie Centrum Solidarności" - napisał wiceszef "S" do Kerskiego.

Majchrowicz zaznaczył, że "powyższe nie dotyczy wystawy stałej prezentowanej zwiedzającym w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności oraz materiałów z nią związanych".

Dulkiewicz: Solidarność jest dla wszystkich

Pismo skomentowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. "Solidarność jest dla wszystkich. Nie ma zgody na zawłaszczanie symbolu walki o wolność, prawa człowieka i prawa obywatelskie" - napisała na portalu społecznościowym.

ECS: autor logo "S" negatywnie ocenia pismo związku

Rzeczniczka prasowa Europejskiego Centrum Solidarności Magdalena Mistat oświadczyła, że ECS "przyjęło do wiadomości" list kierownictwa "S".

ECS poinformowało też o poparciu, jakiego udzielił placówce w tym sporze autor logo Solidarności.

"Dziś, po upublicznieniu pisma, Jerzy Janiszewski skontaktował się z Basilem Kerskim, dyrektorem ECS, udzielając wsparcia instytucji i wyrażając negatywną ocenę treści pisma NSZZ "Solidarność", co uczynił także na swoim profilu na Facebooku. Dziękujemy Jerzemu Janiszewskiemu za solidarność z ECS. Twórca znaku 'Solidarność' wyraził życzenie, aby ECS korzystało z tego znaku do prowadzenia działalności statutowej" - napisało w oświadczeniu Europejskie Centrum Solidarności.

Kierownictwo NSZZ "Solidarność" odmówiło komentarza.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa,kb/gp,rzw / Źródło: TVN24 Pomorze