TVN24 | Pomorze

Śledztwo w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza w końcowej fazie. Stefan W. może stanąć przed sądem

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Podejrzany o zabójstwo Pawła Adamowicza może stanąć przed sądem
Podejrzany o zabójstwo Pawła Adamowicza może stanąć przed sądemTVN24
wideo 2/5
TVN24Podejrzany o zabójstwo Pawła Adamowicza może stanąć przed sądem

Śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest już w końcowej fazie - przekazała Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Biegli psychiatrzy orzekli kilka tygodni temu, że podejrzany o zbrodnię Stefan W. miał ograniczoną poczytalność. Oznacza to, że będzie mógł stanąć przed sądem.

Prokurator Grażyna Wawryniuk przekazała w poniedziałek, że o tym, jaka zostanie podjęta końcowa decyzja w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prokurator powiadomi o odrębnym komunikacie. - Śledztwo w tej sprawie zostało przedłużone do 15 stycznia 2022 roku, a termin tymczasowego aresztowania do 27 grudnia 2021 roku - dodała.

O tym, że będzie akt oskarżenia w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza poinformowało jako pierwsze RMF FM.

Śledczy skończyli kilka tygodni temu analizę trzeciej opinii ekspertów w sprawie zdrowia psychicznego Stefana W. podejrzanego o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podejrzany miał ograniczoną poczytalność, co oznacza, że może odpowiadać przed sądem. Z odpowiedzialności karnej przed sądem zwolniłaby jedynie opinia, w której biegli by orzekli, że miał zniesioną poczytalność w czasie popełniania zarzucanego mu czynu. Ograniczona poczytalność z kolei pozwala na postawienie sprawcy przed sądem, ten jednak - w takim przypadku - może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Dwie poprzednie opinie się wykluczały

Decyzję o powołaniu trzeciego zespołu ekspertów podjęła pod koniec ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która prowadzi śledztwo po zabójstwie prezydenta Gdańska. Wcześniej prokuratura informowała, że dwa zespoły biegłych wydały w sprawie opinie zwierające odmienną ocenę stanu poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia zarzuconego mu zabójstwa. Według śledczych, "podjęte przez prokuratora czynności nie doprowadziły do wyjaśnienia i wyeliminowania sprzecznych wniosków". Z tego powodu prokuratura powołała trzeci zespół biegłych.

Zabójstwo na scenie

13 stycznia 2019 roku 27-letni Stefan W., podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wbiegł na scenę i zaatakował nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Na nagraniach pokazujących zdarzenie widać, jak napastnik przebiegł przez podest i zadał prezydentowi Gdańska kilka ciosów nożem. Po zamachu mężczyzna podnosił w górę ręce w geście zwycięstwa. Zanim został zatrzymany, chodził po scenie.

"Halo, halo. Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinnie w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz" – krzyczał ze sceny.

W nocy z 13 na 14 stycznia Adamowicz przeszedł w szpitalu operację. Następnego dnia zmarł, nie odzyskując przytomności. Sekcja wykazała, że miał trzy głębokie rany – jedną w okolicy serca i dwie brzucha.

Stefan W. został zatrzymany tuż po ataku na samorządowca. Postawiono mu zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Teraz grozi mu dożywocie.

Rodzina i przyjaciele żegnają Pawła Adamowicza

"Gdańsk dzieli się dobrem". Słowa Pawła Adamowicza uwiecznione na kamiennej tablicy
"Gdańsk dzieli się dobrem". Słowa Pawła Adamowicza uwiecznione na kamiennej tablicyFakty TVN
wideo 2/8

Autor:MAK/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości