Gdańsk się znacznie powiększy, ale ponad połowa miasta będzie pod wodą

Autor:
ng/gp
Źródło:
tvn24.pl/gdańsk.pl
Do zdarzenia doszło w Gdańsku
Do zdarzenia doszło w Gdańsku Google Earth
wideo 2/4
Google EarthGdańsk

Część Zatoki Gdańskiej ma się znaleźć w granicach Gdańska. Radni już wyrazili swoją wolę, ale proces zmiany granic miasta muszą jeszcze zaopiniować sami gdańszczanie. Konsultacje rozpoczną się 6 lutego.

Zgodnie z pierwszym od pół wieku poszerzeniem granic Gdańska już niebawem miasto powiększy się ponad dwukrotnie. Jego dotychczasowa powierzchnia wynosi 262 kilometry kwadratowe, zaś według nowych ustaleń stolica Pomorza zyska ponad 420 kilometrów kwadratowych. Daje to łącznie 682 kilometry kwadratowe, co uczyni Gdańsk największą gminą w Polsce. Dla porównania Warszawa ma powierzchnię 517,2 km kw. Teraz największą obszarowo gminą w Polsce jest Pisz (woj. warmińsko-mazurskie) - 634,8 km kw.

Co ciekawe, powiększenie Gdańska nie będzie wiązało się z wchłonięciem gmin ościennych.

- W 2018 r. zawarte zostało porozumienie pomiędzy Gdańskiem, Sopotem, Gdynią oraz powiatami puckim i nowodworskim w sprawie objęcia ewidencją gruntów i budynków Zatoki Gdańskiej - tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Radni już wyrazili wolę

Zmiany granic nadmorskich gmin to efekt rozporządzenia Rady Ministrów z 2017 roku. Zgodnie z postanowieniem wskazano szczegółowy przebieg podstawowej linii, jaka oddziela morze terytorialne od morskich wód wewnętrznych państwa. To z kolei skutek wejścia w życie zapisów ustanowionych w Konwencji ONZ o prawie morza, będącej jedną z największych i najbardziej znaczących konwencji w historii stosunków międzynarodowych.

15 grudnia ubiegłego roku Rada Miasta Gdańska podczas sesji wyraziła wolę przystąpienia do procesu zmian granic miasta, polegającego na włączeniu do obszaru miasta obrębu obejmującego wody wewnętrzne Zatoki Gdańskiej. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie.

Pomysł skonsultują gdańszczanie

W celu włączenia tego obszaru do Gdańska niezbędne jest przeprowadzenia procedury zmiany granic. Jednym z koniecznych elementów tego procesu jest przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami. Ich wyniki zostaną przedstawione Radzie Miasta do zaopiniowania, będą też stanowić załącznik do wniosku skierowanego do właściwego ministerstwa w sprawie zmiany granic.

Mieszkańcy, którzy między 6 a 19 lutego wezmą udział w konsultacjach, zostaną poproszeni o odpowiedź na pytanie, czy są za zmianą granic miasta, polegającą na włączeniu do obszaru Gdańska gruntów obejmujących wody wewnętrzne Zatoki Gdańskiej.

Ankietę będzie można wypełnić zarówno w wersji elektronicznej - na stronie gdansk.pl - jak i analogowej. W tym drugim przypadku wypełniony papierowy formularz ankiety trzeba będzie złożyć lub przesłać do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Konsultacje społeczne odbędą się 9 lutego w Instytucie Kultury MiejskiejUM Gdańsk

W ramach konsultacji 9 lutego zostanie też przeprowadzone otwarte spotkanie z mieszkańcami, podczas którego każdy mieszkaniec będzie mógł wyrazić swoją opinię. 

Większa Gdynia

Podobne zmiany zostały albo zostaną wprowadzone również w innych nadmorskich gminach. Z tego samego powodu powierzchnia Gdyni wzrosła z nieco ponad 135 km kw. w 2021 r. do ponad 391 km kw. Stała się więc trzecim co do powierzchni miastem w Polsce, za Warszawą i Krakowem. Po formalnym powiększeniu Gdańska Gdynia spadnie na czwarte miejsce.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng/gp

Źródło: tvn24.pl/gdańsk.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości