TVN24 | Pomorze

Ponad 800 pokrzywdzonych. 20 osób stanie przed sądem za oszustwa internetowe

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK//now
Źródło:
TVN24
Jak bezpiecznie robić zakupy online?TVN24
wideo 2/9
TVN24oszustwa1

Gdańska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 20 osobom podejrzanym o udział w oszustwach za pośrednictwem portali internetowych. Śledczy ustalili, że 833 osoby zostały pokrzywdzone na łączną kwotę ponad 620 tysięcy złotych.

Akt oskarżenia liczący 280 tomów trafi do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Jak ustalono w toku śledztwa, w latach 2017-2018 na portalach internetowych wystawiano fikcyjne oferty sprzedaży pojazdów - głównie ciągników i maszyn rolniczych, ale również samochodów osobowych i motocykli.

- Zainteresowani kupnem kontaktowali się telefonicznie na wskazane w ofertach numery. W kontakcie z pokrzywdzonymi sprawcy posługiwali się danymi innych osób, jak też fikcyjnymi danymi adresowymi. Pokrzywdzonym przekazywano numery rachunków bankowych do wpłaty zaliczki. Były to kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Następnie zrywano kontakt z kupującym - przekazała Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Jak dodała, do procederu wykorzystywane były rachunki specjalnie zakładane przez tak zwane "słupy". - W zamian za wynagrodzenie w kwocie od 50 do 200 złotych. Najczęściej były to osoby bezdomne oraz ubogie - poinformowała prokurator.

Pieniądze z rachunków miały być wypłacane najczęściej poprzez bankomaty. - Część za pośrednictwem tak zwanych expressów pieniężnych w placówkach pocztowych, gdzie przedkładano podrobione w tym celu dokumenty. Część pieniędzy przed wypłatą była transferowana na inne konta w celu zatarcia śladów ich przestępczego pochodzenia - dodała Wawryniuk.

Pieniądze miały być później dzielone pomiędzy członków grupy.

Zarzuty usłyszało 20 osób

Jak przekazała Wawryniuk, pięć z 20 osób, które usłyszały zarzuty, działało w zorganizowanej grupie przestępczej. Cztery z nich usłyszały zarzut z art. 258 § 1 k.k., który mówi o tym, że "kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Kierujący grupą mężczyzna usłyszał z kolei zarzut z art. 258 § 3 k.k. - "Kto grupę albo związek określone w § 1 w tym mające charakter zbrojny zakłada lub taką grupą albo związkiem kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

- Wszystkim zarzucono również popełnianie oszustw, czterem z nich pranie brudnych pieniędzy, a części również fałszowanie dokumentów - przekazała Wawryniuk. Dodała, że sprawcy uczynili sobie z procederu stałe źródło dochodu.

Osobom oskarżonym w tej sprawie grozi do 15 lat więzienia.

Uwaga na takie wiadomości. Oszuści chcą wyłudzić dane >>>

Aktem oskarżenia objęto również 15 osób, którym prokurator zarzucił pomocnictwo do oszustwa bądź prania brudnych pieniędzy. Grozi za to do 8 i do 10 lat więzienia. - Poza oskarżonym o kierowanie grupą pozostali oskarżeni złożyli wyjaśnienia, w których przyznali się do udziału w procederze - dodała prokurator.  

W toku postępowania wobec członków grupy stosowano tymczasowe aresztowanie, które sąd zamienił później na wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe w kwotach od 80 do 150 tysięcy złotych.

- Na poczet grożących oskarżonym członkom grupy kar oraz orzeczenia obowiązku naprawienia szkody prokurator dokonał zabezpieczenia na ich mieniu ruchomym, jak też poprzez wpisanie hipoteki przymusowej na nieruchomości - podsumowała prokurator.

Bezpieczne zakupy onlinepolicja.pl

Autor:MAK//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock