Pomorze

Prezydenci, ministrowie, 300 samorządowców na pogrzebie Pawła Adamowicza

Pomorze

Gdańsk żegna dziś Pawła Adamowicza
Gdańsk żegna dziś Pawła Adamowiczatvn24
wideo 2/21

We mszy pogrzebowej Pawła Adamowicza uczestniczyć będzie około 3,5 tysiąca osób. Wśród nich politycy i samorządowcy nie tylko z Polski.

Oprócz rodziny prezydenta w uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, delegacja rządowa na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim oraz ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Udział we mszy pogrzebowej zapowiedział także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz wszyscy byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Planowany jest też udział b. premierów: Włodzimierza Cimoszewicza, Waldemara Pawlaka, Kazimierza Marcinkiewicza, Marka Belki i Jerzego Buzka.

Ponadto swój przyjazd do Gdańska w sobotę zapowiedzieli też: były prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga.

Polskie samorządy będzie reprezentować 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju.

W uroczystości w Bazylice Mariackiej udział wezmą też senatorowie i posłowie z Pomorza. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że w sobotnich uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska Prezydium Sejmu będzie reprezentowała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak podkreślił, swój udział zapowiedziała także liczna grupa posłów.

Senat będą reprezentować: wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO) oraz senator Antoni Szymański (PiS).

Prezydenci odprowadzili trumnę z ciałem prezydenta

Na uroczystości upamiętniającej Pawła Adamowicza do Gdańska już w piątek udało się wielu polityków, którzy uczestniczyli w odprowadzeniu trumny z ciałem prezydenta do Bazyliki.

Liczne grono przedstawicieli PO, w tym szef partii Grzegorz Schetyna, lider pomorskich struktur PO Sławomir Neumann, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ma wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych w Bazylice Mariackiej.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że będzie uczestniczył w sobotnich uroczystościach pogrzebowych Pawła Adamowicza. Prócz niego - jak dodał - obecni będą też: Piotr Zgorzelski, Marek Sawicki, Stefan Niesiołowski, Michał Kamiński i przewodnicząca UED Elżbieta Bińczycka. Będzie również delegacja posłów Nowoczesnej razem z liderką tej partii Katarzyną Lubnauer oraz delegacja klubu Kukiz'15.

W wielu miastach, m.in. Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu uroczystości pogrzebowe będą pokazywane na telebimach. Od godz. 17 w piątek do godz. 19 w sobotę obowiązuje zarządzona przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoba.

Zmarł po ataku nożownika

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku od 1990 roku. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz na Światełku dla Prezydenta. Całe przemówienie
Aleksandra Dulkiewicz na Światełku dla Prezydenta. Całe przemówienietvn24
wideo 2/22

Autor: MAK / Źródło: TVN24/PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości